آموزش ساده سلفژ

سلفژی کوتاه و مؤثر


این کارهارو خودم مو به مو آموختم و انجام دادم و خیلی موثر بوده!!!(حتما روزی 1 تا 2 ساعت تمرین کنید)

شاید این تمرین ها برای خیلی ها مسخره باشه ولی اگه از یه استاده سلفژ حرفه ای درباره این تمرینا سوال کنی اینارو تایید میکنه

شما باید اول از هر چیزی تکلمتون درست باشه یعنی کلمات رو مو به مو درست بیان کنید!!!

درس اول: تکلم

دقت داشته باشید همه حرف هارو باید تمرین کنید نه اینکه فقط اونایی رو که مشکل دارید!!!

 

این باد عجب باده بدی بود که من باد به بد بادیه این باد دگر باد ندیدیم (حداقل باید روزی چندین بار این شعر رو با بیانه محکم تمرین کرد یعنی با شل حرف زدن تمرین نکنید)

لِ-رِ

رِ-لِ (این رو سریع و بدون مکث بشت سره هم بگید طوری که قاطی نکنید)

 

با - بَ - بِ - بی - بو - بوُ

ما - مَ - مِـ - می - مو - موُ

لا - لَ - لِ - لی - لو - لوُ

را - .....................

تا - ......................

را - .....................

زا - .....................

فا - .....................

کا - .....................

گا - .....................

قا - ......................

سا - .....................

پا - ......................

ژا - .....................

ها - .....................

چا - ......................

جا - .....................

یا - .....................

خا - ....................

و غیره (روزانه 3 مرتبه تمرین شود)

 

در این دَر گُه کِه گَه کُه کَهُ گَهُ کَه کُه شود ناگه_ مشو غرهّ به روز خویش که از آن نیستی آگه

 

چون نیست زهرچه هست-جز باد به دست

چون هست زهرچه هست-نُقصان شکست

انگار که هرچه هست در عالم نیست

پندار که هرچه نیست در عالم هست

 

سعی کنید سخت ترین کلمات دنیا رو تمرین کنید

کتاب های اخوان ثالث بخونید-حافظ بخونید اینا خیلی تاثیر داره

 

با صدای خواننده همخوانی کنید

شمرده حرف بزنید با اعتماد به نفسه بالا

تمرین کنید با صدای بلند در حده همون آهنگ

 

در اینجا میرسیم به خوردنیها:

سعی کنید صبحها زود از خواب بیدار شید چون صدا آماده تر وسرحال تره

قبل از این که صبحونه بخورید قبلش یه چیزه گرم بخورید

چیزهایی نخورید که در هنگام قورت دادان به گلو ساییده شده

از دود پرهیز کنید (دخانیات)

اگر حالته خلت دارید شربت برونتکیدی بخورید (یه قاشق)

برای تشنه نشدن در هنگام خوندن یه لیوان آب جوش تهیه کنید و در آن آب لیموی طبیعی بریزید و مقداری هم نمک تا شوری رو حس کنید

برای باز شدن صدا (آماتورها) نشاسته رو در آب سرد بریزید و هم بزنید تا بعد از 5 دقیقه حل شود ودر آن آب جوش وچند حبه قند بریزید

سس - فلفل - چیپس - تخمه - غذاهایی که چربی داره - و ... نوشابه - دلستر - و نوشیدنی های گاز داره نخورید به جاش آب پرتقال بگیرید هم ارزون تره هم ویتامین داره و...

از میوه جات و سبزی جات: بادمجون نخورید - کدو نخورید - تُرب نخورید - وقتی از خوندنه زیاد در گلوتون احساس سوزش کردید انار-سیب ترش (کلا" میوه های ترش نخورید)

اگر هم چیزهایی که برای صدا مضر هستو نوشه جان کردید حتما قبل از اینکه 15 دقیقه بگذره یه نوشیدنیه گرم میل کنید

اگه صدات نامیزونه هیچ وقت داد نزنید

سعی کنید غذاهای آماده نخورید

عسل - چایی (بدون قند) و (شکر) واسه صدا خیلی خوبه از نوشیدنی هایی ماننده قهوه - نسکافه پرهیز کنید (به علته کافئین)

وقتی میخواید یه دهن بخونید قبلش به چیزهای خوب فکر کنید لحظاتی که در زندگی دوست داشتید ( از اون خوب ها رو نمیگما)

اگه صدا تون بیش از حد میلرزه در هنگام خوندن چشمانتان رو ببندید و یه قلم و یه کاغذ در ذهنه خود تجسم کنید که داره همون ترانه ای رو که میخونید رو مینویسه و باهاش هماهنگ کنید ذهنتون رو

اگه بازم لرزش دارید میتوانید بدن خودتونو آهسته به هر سمتی که دوست دارید در بیاورید (حرکت دستها تو خوندن خیلی تاثیر داره)

قبل از خواب یه نوشیدنیه گرم بخورید (چایی)

اگر هم خدای نکرده سرما خوردید تا وقتی که خوب نشدید بیخیاله خوندن بشید

دقت داشته باشید صدا خیلی به تکلم کمک میکنه شما اگه صداتون گرفته باشه یعضی از کلمات رو اشتباه بیان میکنید

و در آخر هرچی اعتماد به نفس شما بیشتر باشه در خوانندگی موفق تر هستید

_________________

اگر در زندگي به ناگاه يکي از سيم هاي سازت پاره شد آهنگ زندگي را آنچنان ادامه بده که هيچ کس نداند بر تو چه گذشت...
 

ویــژه کاربران سایت میعاد؛ دانلود فایل آموزش تنفس، نت خوانی و صدا سازی(سلفژ) به صورت صوتی

 اختصاصی میعاد: به دنبال درخواست های مکرر بازدیدکنندگان محترم سایت گروه تواشیح میعاد قم و اعلام خرابی لینک دانلود فایل آموزش صداسازی و سلفژ که قبلا در سایت بارگذاری شده بود، این بار مجموعه کامل آموزش سلفژ رو در قالب یک فایل زیپ محضر همه شما عزیزان تقدیم می کنیم.

 ضمن عذرخواهی از همه دوستانی که درخواست این فایل رو داشتن و به دلیل مشغله زیاد امکان بارگذاری اون وجود نداشت، برای دانلود روی لینک زیر کلیک فرمائید.

 ارادتمند همه شما

 محمد مهدی نجفی

 

 

آموزش تنفس، صدا سازی و سلفژ تئوری جلسه دوم

امیدوارم که روش خوب نفس کشیدن رو بلد باشین – خوب نفس کشیدن در یک جمله یعنی تنفس از راه بینی.
هرکسی میتونه بخونه و همه هم گاه و بی گاه و خواه و ناخواه برای خودشون میخونند اما ما میخوایم حرفه ای بخونیم و طوری بخونیم که دیگران لذت ببرند – برای اینکه دیگران از صدای شما لذت ببرند تنها داشتن جنس صدای خوب کافی نیست – بلکه اگر با تکنیک بخونید میتونه مخاطب رو جذب کنه – ما توی همین ایران خیلی اساتید آواز رو داریم که رنگ صدای خوبی ندارند اما واقعاً حرفه ای میخونند و آدم رو مجذوب میکنن – پس نگران جنس و رنگ صداتون نباشید چراکه صدا قابل ارتقا هست و جنس صدای شما میتونه از یه جنس بد به یه جنس خوب ارتقا پیدا کنه – به قول یکی از دوستان صدا اکتسابی هست.حالا بعضیها ازاول جنس صدای خوبی دارند – اما آیا تنها صدای قشنگ میتونه باعث زیبایی بشه؟یعنی بدون تکنیک هم پیشرفت ممکنه؟البته ممکن هست اما پیشرفت خوبه که در قالب تخصص باشه.
پس خودتون رو ارتقا بدین و امیدوار باشین به اینکه جنس صداتون خوب میشه – آموختن تکنیک هم فراموش نشه.
اما قبل از وارد شدن به مبحث اصلی باید خدمت یکسری دوستان عرض کنم که توانایی شما در اجرای صداهای زیر و بم قابل ارتقا هست .
اما عزیزان سوال کردن که آیا میشه صدا رو از زیر به بم و یا از بم به زیرتبدیل کرد و یا خیلی ها از بازه ی صوتیشون ناراضی بودن که باید خدمت تمام این عزیزان عرض کنم که بازه ی صوتی شما قبل از تمرین مکرر آواز کمی ضعیف وکم هست اما اگه خوب و اصولی تمرین کنید مسلماً بازه ی صوتیتون افزایش پیدامیکنه چه در صداهای زیر و چه در صداهای بم و اینکه میفرمایید صدا رو میشه تغییر داد چیز درستی نیست بلکه اگه شما صداتون زیر باشه خیلی جاها میتونه بهتون کمک کنه و حالا شما صدای زیر رو دارید و باید برای کسب صداهای بم نیز تلاش کنید تا بهش برسید و هردو رو داشته باشین و حتماً به خاطربسپارید که صدا قابل رشده...!

خب و حالا بحث اصلی – چگونه بخونیم ؟
خوندن حرفه ای یک سری اصول کاربردی ، مهم اما ساده داره که با دونستن اون اصول و تمرین بر طبق اون اصول شما میتونید تمرینات آواز رو انجام بدین

اما درست خواندن :
اولین نکته در درست خوندن اینه که از راه بینی نفس بکشی و به این امر عادت کنی.حالا برای خوندن آماده بشین.خوندن دو حالت داره یا ایستاده و یا نشسته.
که این حالت برای اجراهای استودیویی هست و در اجراهای ضبط موسیقی که زنده نیستن باید از حرکت اضافی پرهیز کرد و حتی برای تمریناتتون هم حرکت اضافی نداشته باشین.
باستید – طوری که احساس راحتی کنید – خیلی خوب و ریلکس و عادی باستید واصلاً ژست رسمی نگیرید.به هیچ کدوم از اندامتون فشار نیارید و نکته ی مهم اینه که برخلاف تصور برخی دوستان که میگن باید شکمتون رو بدین به طرف داخل این اصلاً کار درستی نیست و شما باید حتی اگر کمربندی دارین که به شکمتون فشار میاره اون رو باز کنید – یعنی به هیچ کدوم از اندامتون به خصوص شکم فشار نیارین.
حالت سروگردن در روش ایستاده :
به سمت مقابل نگاه کنید و سرتون رو بیش از حد بالا نیارین و بیش از حد هم پایین نیارین – یعنی سر خیلی راحت به طرف مقابل نگاه کنه.
و همینطور سر رو به طرف چپ و راست هم نچرخونید و فقط صاف نگه دارین...!
دقت کنید – اگه سرتون رو به هر طرفی (بالا-پایین-چپ و یا راست) بچرخونید صداتون به مقدار قابل توجهی تغییر میکنه – امتحان کنید !
پس متوجه شدین که چطوری باستید.
حالت نشسته :
تمام نکاتی که در حالت ایستاده بود رو رعایت میکنیم – یعنی راحت بودن وفشار نیاوردن به اندام ها به خصوص شکم و همینطور سر و گردنتون رو به طوریکه در حالت ایستاده گفتم ، نگه دارید.
اما توی حالت خواندن نشسته یه نکته هست و اونم اینه که باید روی صندلی بشینید و ستون فقراتتون زیاد قوس بر نداره – یعنی راحت بگم که رو صندلی لم ندین – راحت باشین اما خودتون رو ولا نکنید !!!!
و پاها تون رو روی پایه هایی که زیر اکثر صندلی هاست قرار ندین چرا که که اگر پاهاتون رو به طرف صندلی بیارین در اصل همین پاها به شکمتون فشارمیاره.یعنی شما باید پاهاتون رو از صندلی جدا کنید و بزارین روی زمین وطوری نباشه که شکم با پاهاتون زاویه ی 90 درجه بسازه – بلکه شکم باید باپاهاتون زاویه ی باز بسازه و پا نباید به شکم فشار بیاره.
این دو حالت – استاندارد های نشستن و یا ایستادن در خواندن بودن.
چگونه بخوانیم :
حالا که درست و با کیفیت ایستادیم و یا درست نشستیم میرسیم به بحث اصلی یعنی چگونه خواندن...
باز هم تاکید میکنم از بینی نفس بکشید.
در کل اینکارا رو بکنید :
اول حالت ماندنتان را انتخاب کنید – یا ایستاده یا نشسته.
دوم نفستان را از راه بینی در ریه ها حبس کنید – دقت کنید که طوری نفستون رو حبس نکنید که دیگه راه حرف زدن و خواندن نداشته باشید و به بیان خودمونی تا دهانتان نفس رو جمع نکنید – بلکه به یک اندازه ی استاندارد نفسرو در ریه ها حبس کنید که به راحتی بتونید بخونید و اگر زیاد و بیش از حدنفستون رو ذخیره کنید به شکم فشار میاد و حالت خوندنتون از ابتدا خراب میشه.
در مرحله سوم باید یاد بگیرید که چگونه نفس رو خرج کنید – یعنی اصلانمیخواد در این مرحله آواز بخونید بلکه فقط نفستون رو کم و آروم از ریه واز راه دهان خارج کنید و سعی کنید به یک میزان خاص نفستون رو بیرون بدین – یعنی به یکباره تمام ذخیره ی نفستون رو بیرون ندین بلکه کم کم و با یکمیزان معین و طی 15 ال 30 ثانیه نفستون رو خارج کنید.برای مهارت در این تمرین با چسب یک نخ رو از پیشونی تون آویزون کنید – طول نخ باید تا چانه ی شما باشه – حالا که نخ رو آویزون کردین ، نفستون رو از راه دهان در مدت 15تا 30 ثانیه بدین بیرون و به نخ نگاه کنید و اینقدر تمرین کنید که این نخبا هوای دهان شما بلند بشه و تو این 15 یا 30 ثانیه فقط یک زاویه ی معینبا صورت شما بسازه یعنی همش در حال بالا و پایین شدن و یا تغییر زاویه نشه و از اول که شما نفستون رو میدین بیرون بلند بشه و تا زمانی که نفستون تموم شد یکجا بمونه و تکون نخوره – امیدوارم متوجه شده باشین – با این تمرین شما میتونید در حین آواز خوندن 15 تا 30 ثانیه که استاندارد هم همینه صداتون رو بکشید و همینطور یاد میگیرین چطوری نفستون رو خرج کنید واز همه مهمتر اگر اون تمرینی که با نخ گفتم رو انجام بدین میتونید درهنگام خوندن ، 15 تا 30 ثانیه ژوست و بدون فالشی بخونید و به صداتون موج ندین.
خب در مرحله ی چهارم صدا رو هم به تمریناتتون اضافه کنید،یعنی نفس بگیریدو بخونید اووووووووووو – حالا چطوری؟اولاً فریاد نزنید و با یه صدای متعادل و ترجیحاً با صدای نت دو در اکتاو پنجم این تمرین رو انجام بدین.
یعنی نفس بگیرید و دندون هاتون رو هم از هم فاصله بدین و دهانتون رو زیادباز نکنید و لب هاتون رو هم خیلی عادی از هم باز کنید و خروجی دهان شما بایدیه حالت بیضی بگیره – فرض کنید میواین یه قوطی کبریت داخل دهانتون بزاریدو فقط همونقدر دهانتون رو باز کنید که میشه شبیه یه بیضی.حالا صدایی که میخواین تمرین کنید چیه ؟ یه صدا بین آ و او – که میشه اووووووووو که متاسفانه اینجا نمیشه اون صدا رو نوشت !!!!
شما باید بتونید این صدا رو حداقل 15 ثانیه و حداکثر 30 ثانیه با یکبارنفس گیری و به صورت ژوست بخونید و بی دلیل به صدا موج و انعطاف ندین.و به عبارت دیگه اگه دارین رو نت دو در اکتاو پنجم تمرین میکنید در انتهای 15یا 30 ثانیه روی همون نت دو باقی بمونید – یعنی مثلاً من هنرآموز داشتم که در پایان 15 ثانیه روی سل بود یعنی از دو رسید به سل که این غلطه !!!!!
همونطور که گفتم باید یادبگیرین که همون چیزی رو که میشنوین بخونین و برای این منظور یه روش ساده هست – اف ال استودیو رو نصب کنید وبا یکی از پلاگین ها – برین داخل پیانو رول و صدای نت دو در اکتاو پنجم روبگیرین که میشه همون c5 و خوب به صدای سی پنج یا همون دوی پنجم گوش بدین ودر همون بازه صوتی ، صدای اوووووووو رو بخونین و ژوست 15 تا 30 ثانیه اینرو ادامه بدین و انتظار میره که دوستان برای جلسه ی بعدی بتونن تا حداقل 15 ثانیه صداشون رو بکشن – زیاد به حنجره فشار نیارین و روزی نیم ساعت تایک ساعت تمرین کنید و تمریناتتون رو به پارت های
10 
دقیقه ای تقسیم کنید وبین هر پارت هم چند دقیقه استراحت کنید.
اما پرده ی دیافراگم که مطمئنم سوال خواهد شد – باید بگم این پرده یه پرده هست از جنس ماهیچه که در داخله شکم قرار داره و اگه میگم به شکم فشارنیارین واسه اینه که به این پرده فشار نیاد – محل این پرده هم تقریباًنزدیک ناف شماست !!!!! اما یه نکته اینکه اگه شما به شکم فشار نیارید و همونطور که گفتم نفس بگیرین و همونطور که گفتمم بخونید دراصل دارین از اعماق وجود یا همون از پرده ی دیافراگمتون میخونید جایی که منشا بوجود اومدن صدا هست.این پرده معده رو از روده و تهال جدا میکنه – یعنی اجزای بالای شکم شما که سینه نامیده میشه رو از کلیه و روده وتهالتون جدا میکنه و موقع خوندن به سمت بالا کشیده میشه

دانــلود فایل آموزشی صوت شناسی

 در این قسمت مجموعه نکات کلیدی و مباحث آموزشی پیرامون صوت شناسی تقدیم حضور علاقمندان خواهد شد.

منبع: پایگاه تخصصی تلاوت و تواشیح

با تشکر از دوست عزیز جناب آقای علیرضا ملکی

 

نکات بسیار کلیدی قراء در هنگام بلوغ

منابع صوت شناسی

مبانی موسیقی

موج صوتی

وضوح صوت

تحریر صوت

طنین صوت

گستره صوت

تشخیص ارتفاع بدون مراجعه به صوت مبنا

ارتباط بین شدت و ارتفاع صوت

 

آموزش تنفس، صدا سازی و سلفژ تئوری جلسه سوم

آموزش صداسازی و سلفژ – جلسه سوم

با سلام خدمت تمام دوستان عزیز و گرامی !
امیدوارم که حالتون خوب باشه....
همینطور امیدوارم که خوب تمرین کرده باشین.

خب میریم سراغ جلسه ی سوم از بحث آموزش سلفژ.
یه نکته ی کوتاه بگم و قبلاً هم عرض کردم که سلفژ علم پایه هست و برای علاقه مندان به موسیقی – حالا چه خوانندگی و چه نوازندگی و چه تنظیم ، پیشنهاد میشه که ابتدا این علم پایه رو یاد بگیرن.سلفژ دو قسمت اصلی داره :

قسمت اول بخش های تئوری و عملی هست.شما توی بحث تئوری همون تئوری بنیادین موسیقی رو یاد میگیرین ، با شکل نت ها و نوشتارهای موسیقی و کلاً با 5 خط حامل و مکمل هاش آشنا میشین(که قبلاً هم گفتم ابتدا این مبانی رو بخونید!)
و در قسمت عملی شما با آوای نت ها آشنا میشین که ما توی این مجموعه دروس بیشتر با بخش عملی سلفژ سر و کار داریم – پیش نیاز قسمت عملی ، یادگیری قسمت تئوری هست.

قسمت دوم علم سلفژ ، تقسیمات صدای انسان هست،که به این شکله :
سوپرانو : صداي زير زنانه.
متسو سوپرانو : صداي متوسط زنانه.
كنترآلتو : صداي بم زنانه.
تنور : صداي زير مردانه.
باريتون : صداي بم يا صداي متوسط مردانه.
باس : صداي بم مردانه و بهترين صداي مردانه.

حالا اینکه هرکدوم دقیقاً چی هستن رو بعداً مفصل عرض میکنم.

خب همونطور که قبلاً گفتیم برای خوندن ابتدا باید حالت خودمون (ایستاده یا نشسته) رو انتخاب کنیم و نفس بگیریم و با یک سری اصول که عرض کردم بخونیم.
ما قبلاً روی صدای یک نت خاص تمرین میکردیم – فرضاً اول صدای نت سل رو میشندیدیم و بعد همون صدا رو با کیفیتایی که عرض کردم میخوندیم.(مثلاً اول صدای نت سل رو در اکتاو چهارم با اف ال استودیو یا کیبورد یا دیاپازون و یا... میشنیدیم و بعد همون صدا رو به شکل اووو ، 15 تا 30 ثانیه به صورت ژوست میکشیدیم.)

حالا میخوام یه نکته ی جالبتر بگم ، البته قبلاً گفتم اما تکمیلش میکنمببینید حالا فرض کنید یه آهنگ دادن به شما که ملودی کلام اون رو هم دارین و میخواین با استفاده از گوش و بدون دونستن نت ، روی آهنگ بخونید ! البته کار تقریباً غیر حرفه ایی هست و اینجا فقط برای مثال و تمرین این رو میگم.
به این عمل که اول گوش میدین و بعد همون صدایی رو که شنیدین (با همون گام و بازه ی آوایی) میخونید میگن فرکانس گیری.
که فرکانس گیری به طور کلی 4 مرحله داره :
1.[FONT=&quot] [/FONT]
شنیدن صدای نتی که میخواهیم اون رو اجرا کنیم ! فرضاً اون چیزی که میخواین شما اجرا کنید ممکنه که یه آکورد باشه(یعنی از ترکیب چند نت بوجود اومده باشه) ، و ما فرض رو بر این میزاریم که شما نت خوانی و وزن خونی نمیدونی و میخوای گوشی بخونی(البته گوش قوی خوبه اما الان فقط بحث آموزشی هست و برای خوندن حرفه ای یادگیری نت موثره.)خب پس اول باید اون چیزی رو که میخوای بخونی رو خوب بشنوی.
2.[FONT=&quot] [/FONT]
حالا اون صدایی رو که شنیدی توی ذهنت اجرا کن.
3.[FONT=&quot] [/FONT]
حالا با صدای خودت اجرا کن.
4.[FONT=&quot] [/FONT]
حالا چیزی رو که خوندی با صدای ساز یا همون صدای اصلی تطبیق بده.

و اما تمرین و بحث اصلی امروز...
جاذبه ی سلفژ :
بعد از رعایت تمام اصولی که در دو جلسه ی قبل و ابتدای این جلسه عرض کردم نوبت میرسه به تمرینات تخصصی و حرفه ای سلفژ که ابتدایی ترین این تمرینات و مهمترین این تمرینات که در اصل پایه بقیه ی تمرینات هست ، جاذبه ی سلفژ نام داره.
هدف از این تمرین اینه که شما با نت ها و آوای هریک از نت ها آشنا بشینیعنی فرضاً نت دو رو بشناسین و با صدای نت دو آشنا بشین و بتونید آوای نت دو رو با صدای خودتون اجرا کنید.
به عبارت دیگه باید اینقدر تمرین کنید تا جایی که وقتی صدایی رو میشنوید بتونید تشخیص بدین که صدا مربوط به چه نتی هست.
کار سختی به نظر میاد اما سادست و فقط سخت به نظر میاد !!!!
شما با تکرارجاذبه ی سلفژ میتونید به نکات بالا برسین.
مهمتر از اون شما با انجام این تمرین باید به جایی برسین که وقتی گفتن فلانی صدای نت سی رو اجرا کن – باید بتونی.

خب توی این تمرین شما باید نت دو رو ، نت پایه قرار بدی.
و ادامیه تمرین.

ابتدا پروژه ی آموزش جاذبه ی سلفژ رو از لینک زیر دانلود کنید.ضمناً این پروژه در اف ال استودیوی 9 ساخته شده و بسیار کوچیکه !!!
http://www.4shared.com/file/193123836/824d3d80/Jazebe.html

خب حالا که دانلود کردین میریم برای ادامه ی بحث :
اگر در حد خیلی مبتدی با کلید های کیبورد آشنایی داشته باشین متوجه میشین که توی پروژه ی بالا و در قسمت پیانو رول نت ها به این صورت هستن :
میزان اول - دو سی دو
میزان دوم - لا سی دو
میزان سوم - سل لا سی دو
میزان چهارم - ر دو
میزان پنجم - می ر دو
میزان ششم - فا می ر دو
ضمناً برای آشنایی با محل قرار گرفتن نت ها بر روی کیبورد میتونید از لینک زیر استفاده کنید و توی آموزشای ارگ نوازی که دوست خوبم "نیلز" گذاشتن این بحث اومده.
http://persian-music.org/forumdisplay.php?f=227

خب پس اول به صدای نت ها در جاذبه ی سلفژ خوب گوش بدین !
صدا رو توی ذهنتون تصور کنید.
حالا همراه اف ال استودیو(!) بخونید.
از ابتدا :
دو سی دو
لا سی دو
سل لا سی دو
ر دو
می ر دو
فا می ر دو
حالا چیزی رو که خوندین با صدای اصلی نت ها تطبیق بدین و ببینید تا چه حد مثل نت واقعی خوندین.
باید این تمرین رو تا زمانی تکرار کنید که بشه ملکه ی ذهنتون و شما بتونید اگر صدایی رو شنیدین بگین که صدا مربوط به چه نتی هست و همینطور باید اگر گفتن صدای فلان نت رو اجرا کن باید بتونید !
یعنی به صدای ژوست برسید !
حالا صدای ژوست یعنی چی : در یک کلام ، به صدایی میگن ژوست که خودش باشه !!!!
یعنی اگر گفتن صدای نت فا ! شما اگر دقیقاً صدای واقعی فا رو اجرا کنید به صدای ژوست رسیدین.

خب توی جاذبه ی سلفژ نت دو رو نت پایه بگیرین یعنی اگر خواستین صدای نت فا رو اجرا کنید ، به این ترتیب و به سرعت عمل کنید.
ابتدا صدای ژوست نت دو رو توی ذهنتون تصور کنید و بعد توی ذهنتون بگین :
دو سی دو
لا سی دو
سل لا سی دو
ر دو
می ر دو
فا (می ر دو)
به فا که رسیدین اون رو با صدا اجرا کنید.
پس نت دو رو به این دلیل انتخاب کردیم که هم نقطه ی شروع باشه و هم پایه و میزانی باشه که از اون صدای نت ها شروع بشه و شما دچار سر در گمی نشین.
اگه سوالی بود در خدمتم.
دوستان حرفه ای مطلب رو کامل کنن ، لطفاً.
ضمناً لطف کنید و زیاد تمرین کنید و به خودتونم استراحت بدین.

پیش نیاز جلسه ی بعد :
مرور مطالب سه جلسه ای که گفتیم.
یادگیری مبحث فواصل که در تالار تئوری موسیقی آموزش داده شده.
چون جلسه ی بعد تمرین فواصل داریم – لطفاً حتی اگر شده در حد تعریف ، فاصله رو بلد باشین.

با تشکر
پایان جلسه ی سوم...!