نرگس عینی پور رتبه دوم مسابقات سراسری ابتهال خواهران: وضعیت داوری مسابقات خواهران تقویت شود

نرگس عینی‌پور رتبه دوم هفتمین مسابقات سراسری ابتهال خواهران آبادان و عضو گروه تواشیح تسنیم قم در گفتگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با قدردانی از مسؤلان اوقاف در برگزاری این مسابقات با بیان اینکه ابتهال در کشور و در بخش بانوان پیشرفت خوبی داشته است گفت: مشکلاتی در روند این مسابقات وجود دارد که در دوره‌های گذشته هم عنوان شد اما اصلاح نشده است.

وی با بیان اینکه داوری یکی از نقاط ضعف اصلی این دوره از مسابقات بود تصریح کرد: باید وضعیت داوری تقویت شود و از داورانی که در دوره‌های گذشته نیز موجب نارضایتی شرکت‌کنندگان را فراهم کرده‌اند مجددا برای مسابقات استفاده نشود زیرا داوری مسابقات به روز شده ولی برخی از داوران این دوره با متدهای روز داوری آشنایی نداشتند.

عینی‌پور ضعف آئین‌نامه را از دیگر مشکلات عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه با اینکه روآوردن به کارهای جدید در ابتهال و تواشیح برای گروه‌ها و افراد هزینه بر است و دشوارتر در مسابقات به کارهای تکراری بهای بیشتری داده می‌شود به طوری که در هجدهمین دوره این مسابقات شاهد بودیم کارهای تکراری رتبه‌های برتر را آوردند در حالی که در بخش آقایان، گروه‌های ارایه دهنده کارهای تکراری از روند مسابقات حذف می‌شدند.

این مبتهل شرکت‌کننده در هجدهمین دوره مسابقات که چند روز قبل در آبادان به کار خود خاتمه داد اظهار کرد: گروه تواشیحی از تهران که در این مسابقات رتبه نیز آورد کار تکراری سال قبل را ارایه کرد و با وجود اعتراضات افراد و گروه‌های حاضر قبل از اختتامیه و اعلام اسامی ممتازان، توجهی به این انتقادات نشد.

عینی پور تاکید کرد: تنها پاسخی که شنیدیم این بود که این موارد جزء آئین‌نامه است اما در فرم داوری نیست و ما نمی‌توانیم آن را لحاظ کنیم.

وی در بیان نکات قوت این مسابقات نیز تصریح کرد: زمان برگزاری مسابقات از گذشته بهتر بود زیرا در فصل خوبی برگزار شد ضمن اینکه اسکان و پذیرایی این دوره نیز مناسب بود.

وی ادامه داد: قرار بود متن‌هایی آهنگ‌گذاری و به گروه‌های تواشیح ارایه شود اما این کار صورت نگرفت به همین دلیل در این دوره شاهد بودیم که برخی گروه‌ها نصف بیشتر متن خود را به فارسی اجرا کردند که این موضوع جای تامل دارد زیرا اگر فارسی‌خوانی امتیاز ندارد باید حذف شود و اگر دارد باید در آئین‌نامه قید شود تا همه گروه‌ها آن را اجرا کنند.

 آیین اختتامیه هجدهمین دوره مسابقات تواشیح و ششمین دوره مسابقات ابتهال سراسر کشور در بخش خواهران با حضور 200 فعال قرآنی دو شنبه 15 اردیبهشت ماه در آبادان برگزار شد.

عضــو گروه تواشیح خواهران تسنیم قم: تبعیض، نقطه ضعف؛ پذیرایی و اسکان نقطه قوت مسابقات کشوری تواشیح

نجمه رضانژاد، عضو گروه تواشیح کشوری تسنیم قم، به بیان نقاط ضعف و قوت این دوره از مسابقات پرداخت و گفت: با وجود تلاش بسیار زیاد دست‌اندرکاران این دوره از مسابقات و زحمتی که برای برگزاری آن کشیده بودند به‌علت کم‌توجهی به پیشنهادهای سال‌های گذشته باز هم شاهد برخی ناملایمات در روند مسابقات بودیم.

رضانژاد نامعلوم بودن زمان برگزاری مسابقات را یکی از عوامل نارضایتی شرکت‌کنندگان برشمرد و اظهار کرد: مسئولان برگزاری مسابقات زمان دقیق برای برنامه‌ریزی گروه‌ها را اعلام نکردند و خبرهای غیررسمی دال بر این بود که مسابقات قرار است روزهای آخر سال برگزار شود اما به سال جدید موکول شد و این امر سبب می‌شود تا گروه‌ها تمرکز لازم برای برنامه‌ریزی نداشته باشند.

وی مکان را دومین عامل ضعف این مسابقات دانست و اظهار کرد: مکان هم خیلی مشخص نبود، چند سال قبل مسابقات در فصل سرما و در اردبیل برگزار شد و امسال نیز با توجه به گرمای هوا در آبادان برگزار شد که نشان می‌دهد تناسب لازم در این زمینه در‌نظر گرفته نشده است.

ضرورت بازنگری در آئین‌نامه

عضو گروه تواشیح تسنیم عدم اصلاح آئین‌نامه داوری را از دیگر نقاط ضعف این مسابقات برشمرد و بیان کرد: چند سال است که آئین‌نامه داوری را پیگیری می‌کنیم اما هنوز اصلاح نشده و همین عامل سبب شده تا با وجود اینکه گروه ما رتبه سوم را کسب کرد اما باز هم آبادان را با نارضایتی ترک کردیم.

رضانژاد عنوان کرد: به‌طور مثال گروه ما دنبال کارهای تقلیدی که چند سال قبل اجرا شده و رتبه آورده نرفت و سعی کردیم موضوعات مرتبط با شعار سال و فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی را کار کنیم اما متأسفانه شاهد بودیم که داوران به این موضوع توجهی نداشتند و گروه‌هایی رتبه‌های بهتر آوردند که کارهای تقلیدی کرده بودند.

نقض قانون مسابقات

این فعال قرآنی با بیان اینکه امسال دو گروه تواشیح از تهران به مسابقات اعزام شده بود، اظهار کرد: این کار خلاف آئین‌نامه مسابقات است زیرا از هر استان باید یک گروه اعزام می‌شد و جالب این‌که هیئت داوران با این موضوع برخورد نکردند و قانون به‌راحتی نقض شد.

وی با بیان اینکه معلوم نبود کدام یک از گروه‌ها، گروه رسمی تهران بود، ادامه داد: برخی گروه‌ها، کارهای تکراری ارائه کردند و رتبه هم آوردند و با وجود قول هیئت داوران برای رسیدگی به این موضوعات توجهی به گلایه‌های ما نشد.

نقاط قوت

وی در ادامه به نقاط قوت این مسابقات اشاره و عنوان کرد: یکی از نقاط قوت این مسابقات آن است که تا چند سال قبل تواشیح ‌میان بانوان مطرح نبود و کسی با این مقوله آشنا نبود اما هم اکنون افراد زیادی در گروه‌های مختلف کشوری مشغول به کار هستند.

رضانژاد توجه به رقابت‌های قرآنی و تواشیح بانوان از سوی اوقاف را قابل تقدیر دانست و اظهار کرد: پذیرایی و اسکان شرکت‌کنندگان عالی بود لذا به نمایندگی از گروه تسنیم از همه دست‌اندرکاران قدردانی می‌کنم.

وی تفکیک مسابقات همخوانی از تواشیح را یکی از نقاط قوت این مسابقات برشمرد و تأکید کرد: ای کاش با رعایت چند نکته مانند آئین‌نامه داوری همین گلای‌ه‌های محدود هم به‌وجود نمی‌آمد.

 

هجدهمین دوره مسابقات سراسری تواشیح، متفاوت ترین دوره به لحاظ کیفیت فنی برگزاری از دید متسابقین

هجدهمین دوره مسابقات سراسری تواشیح، ابتهال و اذان، با برگزاری اختتامیه مسابقات در بخش خواهران و اعلام گروه ها و نفرات برتر رسماً به کار خود پایان داد و این چنین پرونده این دوره از مسابقات نیز بسته شد.

برگزاری این مسابقات به عنوان منحصر به فرد ترین تورنومنت قرآنی کشور، به لحاظ کم و کیف برگزاری، آمار بالای مخاطبین و علاقمندان، تعداد زیاد متسابقین، همواره یکی از پرچالش ترین دغدغه های جامعه قرآنی کشور خصوصا گروه های تواشیح و همخوانی، موذنین و مبتهلین بوده است.

گرچه به دور از هرگونه غرض ورزی و جانب داری جای بسی تشکر و قدردانی دارد که به هر حال پس از گذشت هجده دوره یعنی هجده سال هنوز هم این مسابقات باشکوه تر از قبل برگزار شده و سال به سال و روز به روز بر مخاطبین آن افزوده می گردد، می بایست از متولیان امر خصوصاً سازمان اوقاف و امور خیریه کشور که همه ساله بار سنگین برگزاری مسابقات قرآنی را به دوش می کشد صمیمانه تقدیر نمود.

اما به هر حال برگزاری این چنین مسابقات پرطرفداری همواره نقاط ضعف و قوتی داشته است که نقاط قوت گرچه انگیزه دوچندان متسابقین برای قبول زحمت یکساله جهت حضور در هر دوره است ولیکن نقاط ضعف همچون سد راهی گرچه نه چندان بزرگ گروه ها و افراد شرکت کننده را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

در نظر بگیرید جمع شش نفره یک گروه تواشیح، یک موذن و مبتهل(بدون در نظر گرفتن خانواده، فرزندان و دوستان که همه در این برنامه ریزی به جهت مشغله زمانی و کاری فرد یا افراد ذکر شده درگیر هستند) با برنامه ریزی بلند مدت یک ساله و یا حتی چند ساله برای حضور در بزرگترین تورنومنت قرآنی کشور آمادگی لازم را کسب کند، لکن پس از حضور، گاهی درگیر ناداوری شود، گاهی درگیر داوری های سلیقه ای و گاهی نیز بزرگنمایی بی جهت در یکی از آیتم های داوری(همچون متن که چندین سال بلای خانمان سوز بسیاری از گروه هاست) بدلیل عدم کسب نتیجه دلخواه، زحمات یک ساله خود و هم گروه های خود را بر باد رفته تلقی کند.

گرچه در عرصه متن گذشته از همه مباحث چالشی قرار بر این بود تا ضمن ارائه ده ها متن قوی از سوی متولی رسمی برگزاری مسابقات، دیگر معیار اصلی در تشخیص برتری گروه ها و یا حتی مبتهلین صرفاً متن نباشد و متسابقین بتوانند با خیالی آسوده تمام ذوق و سلیقه خود را در ارائه یک تواشیح یا ابتهال ارزشمند، سرشار از الحان غنی و اصیل، همراه با فواصل زیبا بکار گرفته و همت و توان خود را در هماهنگی و زیباخوانی متمرکز کنند اما هنوز هم مدیریت درستی در این زمینه وجود نداشته است.

بحمدلله از سال گذشته تاکنون با بکارگیری نیروی متخصص و توانمندی همچون جناب آقای دکتر حمید مجیدی مهر که خود سالیان سال با گروه پرافتخار نجم الهدی لرستان پیشتاز در عرصه تواشیح کشور بوده است برگزاری مسابقات بلحاظ کیفی(البته نه کمیت به جهت خدمات رفاهی که گاهی گلایه و شکایت در آن بدیهی است) نه تنها از روند رو به رشد برخوردار بوده است طوری که کمترین اعتراض به سیستم داوری و نحوه برگزاری را در این دوره شاهد بوده ایم، ابداعاتی هم در زمان و موقعیت اجرای برنامه های همخوانی و تواشیح و فینال وجود داشته است.

گذشته از اینکه این مساله جای تعجب دارد، چرا قبل از این از افراد متخصص برای راهبری اینگونه مسابقات در سطح ملی و فراملی استفاده نمیشده است، البته انگیزه دوچندان برای متولیان خواهد بود تا در مسابقات آتی با تشکیل تیم متخصص از این عزیزان هرچه بیشتر و بهتر زمینه رضایت متسابقین و قرآنیان میهن عزیزمان، ایران اسلامی را فراهم کنند.

گروه تواشیح میعاد قم گرچه توفیق شرکت در این دوره از مسابقات را نداشت که دلیل آن در این مقال نمی گنجد، اما ضمن عرض خسته نباشید به همه متسابقین گرامی، از سازمان اوقاف و امور خیریه و سایر متولیان، میزبان مسابقات، آبادانِ دوست داشتنی و همچنین یار همیشگی گروه های تواشیح جناب مجیدی مهر عزیز کمال تقدیر و تشکر را دارد.

به امید دیدار شما عزیزان در مسابقات آتی...

م.م.ن

شـــهر مقدس قم پیشتاز در عرصه قرآنی کشور / کسب رتبه دوم مسابقات ابتهال خواهران توسط سرکار خانم عینی پور

اختصاصی میعاد: جامعه قرآنی قم پر افتخار تر از گذشته همچنان در عرصه قرآنی کشور پیشتاز است.

 هفتمین دوره مسابقات سراسری تواشیح و همخوانی و ابتهال خواهران با کسب رتبه های ارزشمند توسط بانوان قمی به کار خود پایان داد.

 در همین راستا سرکار خانم نرگس عینی پور عضو محترمه گروه تواشیح تسنیم قم که موفق به کسب رتبه سوم رشته تواشیح به همراه این گروه شده بود، در رشته ابتهال در قسمت خواهران نیز رتبه دوم کشور را از آن خود کرد.

 گفتنی است جامعه قرآنی شهر مقدس قم در چند سال گذشته با افتخار آفرینی در رشته های مختلف قرآنی از جمله قرائت، حفظ، ترتیل، اذان، ابتهال، تواشیح و همخوانی همواره جزء رتبه های برتر اول تا سوم کشور قلمداد شده است.

 گروه تواشیح میعاد ضمن تبریک مجدد به گروه پرافتخار تسنیم، بویژه سرکار خانم عینی پور به جهت کسب رتبه در بخش ابتهال، از خداوند متعال توفیقات بیش از پیش علمی، عملی و قرآنی خواهران قرآنی شهر مقدس قم را خواستار است.

ســـید کریم موسوی: ابتهال ایران حرف‌های فراوانی برای گفتن در جهان اسلام دارد

سیدکریم موسوی‌، داور هجدهمین دوره مسابقات سراسری اذان، ابتهال و تواشیح کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، گفت: مسابقات امسال را باید از دو زاویه به بحث و گفت‌وگو گذاشت؛ یک موضوع، برگزاری آن در شهرستان آبادان و موضوع دیگر آن است که خوزستان در رشته تواشیح و ابتهال به عنوان مهد تواشیح کشور شناخته می‌شود.

وی در ادامه گفت: با وجود این گزینه‌ها، مسابقات مدیحه‌سرایی در سال جاری از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده‌ است که در کنار این نمی‌توان افزایش حضور مبتهلین و مؤذنین و گروه‌های تواشیح در مسابقات کشوری را نادیده گرفت که در امر کیفیت این مسابقات نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کرد.

مبتهل بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه بیش از 3 ماه است که مسئولیت اجرایی و فنی این مسابقات را به همراه 21 نفر برعهده دارد‌‌، گفت: در این مدت بسیار اندک نباید کمک بی‌مضایقه حجت‌الاسلام والمسلمین علی ابراهیم‌پور، امام جمعه آبادان را نادیده گرفت که در امر بالابردن کیفیت سطح میزبانی هجدهمین دوره مسابقات مدیحه‌سرایی کمک فراوانی به مجموعه اوقاف کشور داشته است.

موسوی در ادامه در خصوص عملکرد نسبتاً ضعیف نمایندگان خوزستان در این دوره از مسابقات، گفت: با توجه به ظرفیت بسیاربالای خوزستان در امر ابتهال و اذان، نمایندگان استان می‌توانستند جایگاه بهتری در این دو رشته به خود اختصاص دهند؛ اما در این میان نباید پیشرفت کیفیت مبتهلین دیگر استان‌های کشور را فراموش کرد که انصافاً امسال همه نتایج کاملاً عادلانه در میان متسابقین از سوی داوران تقسیم شده بود.

هیچ اعتراضی نسبت به نتایج مسابقات مدیحه‌سرایی صورت نگرفت

وی در ادامه از صورت گرفتن تحولی بزرگ در امر داوری این مسابقات خبر داد و گفت: تغییراتی که امسال در نحوه داوری مسابقات قرآن صورت گرفت، باعث شد که هیچ اعتراضی از سوی متسابقین در خصوص نتایج نهایی صورت نگیرد و این جای امیدواری است که مسابقات مدیحه‌سرایی کشور در سال‌های آینده با کیفیت بهتری برگزار شود.

داور این دوره از مسابقات مدیحه‌سرایی سراسر کشور عنوان کرد: گروه‌ها و مبتهلینی که دارای صدای خوب هستند به واسطه آزاد بودن فعالیت‌های دینی در ایران اسلامی برخلاف دیگر کشورها به راحتی می‌توانند از این استعداد خود استفاده کنند و در جامعه آن را گسترش دهند؛ ابتهال کشور حرف‌های فراوانی در جهان اسلام دارد که باید آنها را به گوش شنوندگان رساند.

متون شیعی برای ابتهال‌خوانی استفاده شود

موسوی در ادامه در خصوص تقلید از صداها و الحان مبتهلین دیگر جهان اسلام برای مبتهلین ایرانی گفت: تشیع دارای منبع بسیار غنی در خصوص ادعیه و مناجات با پروردگار است که مبتهلین کشور به راحتی می‌توانند به جای تقلید از صداها و الحان و متون غیرشیعی از متون و منابع سرشار جهان تشیع استفاده کنند که این موضوع مدنظر بسیاری از داوران حاضر در این مسابقات به شمار می‌رفت که باید در آینده اصلاح شود.

مبتهل بین‌المللی قرآن کریم در خصوص تقلید برای گروه‌های تواشیح گفت: تاریخ تواشیح کاملاً مشخص است و آهنگ‌سازی و تکمیل نغمه‌های تواشیح برگرفته از اصول و روش خاصی است، اما مدتی است الحانی که در بسیاری از گروه‌های تواشیح مورد استفاده قرار می‌گیرد تقریباً غیراسلامی به شمار می‌روند که باید جلوی این موضوع را گرفت و انحطاط تواشیح در گرو این مسئله خواهد بود.

موسوی گفت:  تجدد و ابداع در تواشیح زمانی معنا پیدا خواهد کرد که از قوانین و مقررات اجرای یک قطعه تواشیح پیروی صورت گیرد؛ در غیر این صورت آن قطعه از مسئله تواشیح جدا خواهد بود.

افتخاری دیگر برای جامعه قرآنی شهر مقدس قم / کسب رتبه سوم و پنجم مسابقات تواشیح توسط گروه های تسنیم و ریحانه النبی

اختصاصی میعاد: با برگزاری اختتامیه هفتمین دوره مسابقات سراسری تواشیح و همخوانی و ابتهال در بخش خواهران دیروز رسما این دوره از مسابقات به کار خود پایان داد.

این مسابقات با حضور 29 گروه تواشیح و 27 مبتهل خواهر طی سه روز در سینما نفت آبادان برگزار شد. دیروز صبح پس از برگزاری اختتامیه این دوره از مسابقات اسامی گروه ها و مبتهلین برتر اعلام گردید.

بنا بر این گزارش گروه البرز رتبه نخست، تهران رتبه دوم و گروه های تسنیم و ریحانه النبی نیز به ترتیب رتبه های سوم و پنجم این دوره از مسابقات را از آن خود کردند.

خبرهای تکمیلی به محض دریافت به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

گروه تواشیح میعاد به نمایندگی از جامعه بزرگ قرآنی شهر مقدس قم، ضمن تبریک این افتخار آفرینی به خواهران محترمه گروه های تواشیح و همخوانی تسنیم و ریحانه النبی از درگاه باری تعالی توفیقات مختلف قرآنی ایشان را خواستار است.