لـــزوم برخورد مسئولان با بی‌اخلاقی‌ها در مسابقات/ بررسی نقاط ضعف و قوت رقابت‌های تواشیح و ابتهال

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس نوزدهمین دوره مسابقات سراسری تواشیح و ابتهال پنج‌شنبه و جمعه 19 و 20 شهریور‌ماه 1394 در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برگزار شد.

 

در این دوره از رقابت‌ها احمد لیایی ریاست هیأت داوران را برعهده داشت که دقایقی با وی به گفت‌وگو نشستیم.

 

داوری آثار بدون اینکه شرکت‌کننده به داور معرفی شود

 

با توجه به برگزاری مسابقات با شیوه جدید، داوری رقابت‌ها چه تغییراتی داشت؟

 

مسابقات امسال طی دو مرحله انجام شد به این صورت که مرحله مقدماتی به صورت غیر‌حضوری و نهایی به صورت حضوری برگزار شد، اما امسال برای اولین‌بار داوری آثار در هر دو مرحله بدون معرفی شرکت کننده انجام شد و داوران فقط صدای مبتهل و یا گروه تواشیح را می‌شنیدند و نمره می‌دادند. نمره‌دهی هم براساس اسم نبود و به صورت کد‌بندی انجام می‌شد، حتی خود من هم نتایج نهایی مسابقات را نمی‌دانستم، البته از روی نمره‌ها می‌توانستم حدس‌هایی بزنم اما از نتایج نهایی خبر نداشتم.

 

مسابقات امسال با آیین‌نامه قبلی برگزار شد، اما از دور جدید رقابت‌ها که مرحله شهرستانی آن آغاز شده آیین‌نامه جدید اعمال می‌شود.

 

نقاط ضعف و قوت شیوه جدید برگزاری مسابقات

 

برای شیوه جدید مسابقات چه نقاط قوت و ضعفی قائل هستید؟

 

در این دوره از رقابت‌ها داوری‌ به صورت متمرکز انجام شد و همان‌گونه که گفتم اعضای هیأت داوران تصویر شرکت‌کننده‌ را نمی‌دیدند و وی معرفی هم نمی‌شد با این روش داوری‌ها بیش از پیش به عدالت نزدیک شد.

 

برگزاری دور مقدماتی به صورت غیر‌حضوری می‌تواند در هزینه‌ها بسیار صرفه‌جویی کند که این‌ها از نقاط قوت روش جدید برگزاری مسابقات است. موضوع ضبط تلویزیونی یکی دیگر از نکات مثبت مسابقات است که اگر این کار انجام شده باشد کاری بسیار خوب در راستای معرفی برترین‌های ابتهال و تواشیح است.

 

روش جدید فرصت تبادل تجربیات را از بسیاری از گروه‌ها سلب می‌کند

 

درباره نقاط ضعف مسابقات هم باید بگویم؛ حضور گروه‌ها و مبتهلان برتر استان‌ها در رقابت‌های کشوری باعث برقراری رابطه بین این افراد و تبادل تجربیات می‌شد، زیرا در طول برگزاری مسابقات جلساتی بین گروه‌ها برگزار می‌شد که در آن نقاط ضعف و قوت بررسی و تجربیات به یکدیگر منتقل می‌شد، اما با روش جدید انگیزه نمایندگان استان‌هایی که سطح پایین‌تری در زمینه تواشیح و ابتهال دارند کاهش می‌یابد، زیرا امکان حضور در بین برترین‌ها برای آنها کم شده است.

 

مسابقات امسال به صورت فشرده و در یک روز برگزار شد با این اتفاق یکی از شرکت‌کنندگان ساعت 9 صبح و یکی دیگر از آنها بعد از ظهر اجرا کردند. خود شما می‌دانید که صدا در ساعت اولیه صبح مانند ساعات بعد از ظهر آماده نیست. آیا این اتفاق کمی عدالت در مسابقات را کم‌رنگ نمی‌کند و یا سبب خستگی شرکت‌کنندگان و داوران نمی‌شود؟

 

پاسخ به این سؤال در محدوده اختیارات من نیست، البته ساعت قرائت براساس نوبت است که طی قرعه کشی انجام می‌شود و کاملاً عادلانه است. اما در کل برای اینکه کسی در ساعات اولیه صبح نخواند و یا مسابقات برای شرکت‌کننده و داور خسته کننده نباشد بهتر بود که مسئولان مسابقات را در دو روز برگزار می‌کردند.

 

یکی از نو‌آوری‌های امسال این بود که نتایج را تا آخرین لحظه اعلام نکردند نظر شما در این باره چیست؟

 

به نظرم کلیت کار خوب بود زیرا باعث ایجاد هیجان در اختتامیه شد و شرکت‌کنندگان هیجان داشتند که چه عنوانی کسب کرده‌اند.

 

عدم اعلام نتایج تا اختتامیه ایراداتی داشت که باید سال‌های آینده مرتفع شود

 

باتوجه به فاصله 24 ساعته بین برگزاری مسابقات و اختتامیه اعضای هیأت داوران زمان اعلام نتایج هیچ‌کدام در سالن مسابقات نبودند و با این اتفاق عملاً فرصت اعتراض از شرکت‌کنندگان سلب شد. همچنین با توجه به تعطیل نبودن فردای مسابقات شرکت‌کنندگان می‌خواستند به شهر خود بازگردند اما برای باخبر شدن از نتایج مجبور شدند در تهران بمانند، آیا ایجاد شور و هیجان در اختتامیه تا این حد ارزشمند است؟ نظر شما درباره این موضوعات چیست؟

 

این ایرادات به عدم اعلام نتایج وارد است اما مسئولان می‌توانستند با درنظر گرفتن تمهیداتی این مشکلات را برطرف کنند و در عین حال نتایج را هم اعلام نکنند، مثلاً می‌شد فاصله اختتامیه و برگزاری مسابقات را کمتر کرد، اما به هر حال امسال اولین سال اعمال تغییرات در مسابقات است و باید مسئولان برای سال‌های آینده با درنظر گرفتن تمهیداتی این مشکلات را مرتفع کنند.

 

برخی رفتار‌های شرکت‌کنندگان خلاف اخلاق قرآنی است/ مسئولان برای بی‌اخلاقی‌ها تنبیهاتی در نظر بگیرند

 

اعتراض به نتایج و نمرات حق شرکت‌کننده است، اما متأسفانه برخی از دوستان فکر می‌کنند همیشه اول هستند و در صورت اول نشدن همه اصول را زیر پا می‌گذارند و با رفتار‌های ناشایست و زیر سؤال بردن عدالت مسابقات سعی بر احقاق حق خود دارند. البته حقی که فقط خودشان آن را حق می‌دانند و در بیشتر موارد هنگامی که توضیحات داوران را می‌شنوند به اشتباه خود اذعان می‌کنند. این رفتار‌ها برخلاف اخلاق قرآنی است و من از سازمان اوقاف تقاضا دارم تنبیه‌هایی هم برای این‌گونه افراد که با زیر پا گذاشتن اخلاق و اهانت به داوران می‌خواهند مقام کسب کنند در‌ نظر بگیرد.

 

حرکت سازمان اوقاف در تجلیل از گروه قدر قابل تحسین است

 

امسال گروه تواشیح قدر به عنوان نخستین گروه برتر تاریخ مسابقات مورد تجلیل قرار گرفت، نظر شما درباره کار‌هایی از این دست در آیین اختتامیه چیست؟

 

یکی از کار‌هایی که امسال در آیین اختتامیه مسابقات انجام شد تجلیل از گروه تواشیح قدر، اولین گروه برتر تاریخ مسابقات بود که این کار مسئولان مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف قابل تقدیر است. به نظر من ترویج این‌گونه کار‌ها هم در راستای پیشکسوتان قرآنی ارزشمند است و هم به جوانان برای ادامه کار انگیزه می‌دهد.

 

 

گروه تواشیح قدر سال 1371 مقام اول نخستین دوره مسابقات سراسری تواشیح را کسب کرد. آن زمان شاید تنها چند گروه تواشیح در کشور وجود داشت و به نوعی فعال‌ترین گروه، گروه تواشیح قدر بود. به یاد دارم در آن سال‌ها تنها دو کانال تلویزیونی وجود داشت و در اغلب برنامه‌های مذهبی ما به اجرا می‌پرداختیم. یک شب برای افطار منزل یکی از دوستان جمع شده بودیم که تلویزیون من را که در حال خواندن دعا بودم نشان می‌داد، دوستان گفتند: احمد همین‌جا نشسته برای ما کافی است، کانال تلویزیون را عوض کنید، کانال را هم که عوض کردند گروه قدر را نشان می‌داد که من هم عضو آن بودم.

تقدیر جمعی از سازمان ها، نهادها و ادارات دولتی استان قم از افتخار آفرینی گروه میعاد

جمعی از نهادها، موسسات و ادارات دولتی استان قم با نصب بنر در معابر شهری در شهر مقدس قم افتخار آفرینی گروه تواشیح میعاد قم را در نوزدهمین دوره مسابقات سراسری مدیحه سرایی و همخوانی قرآن کریم  تبریک گفتند.

 

پیـــام تبریک آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها برای کسب رتبه گروه میعاد در مسابقات سراسری تواشیح

از سوی مدیریت اطلاع رسانی و تشریفات انجام شد

تبریک کسب رتبه اول گروه تواشیح میعاد در مسابقات مدیحه سرایی و همخوانی قرآن

مهدی کلانترزاده، مدیر اطلاع رسانی و تشریفات آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها کسب رتبه اول گروه تواشیح میعاد در نوزدهمین دوره مسابقات سراسری مدیحه سرایی و همخوانی قرآن کریم، به نمایندگی از استان قم، به اعضای این گروه، و جامعه قرآنی قم تبریک گفت.

خاطرنشان می شود، گروه تواشیح میعاد، خادم قرآنی حرم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و به عنوان سفیران قرآنی کریمه اهل بیت می باشد.

 

منبع: سایت رسمی آستان مقدس

آیــین تکریم گروه های تواشیح میعاد، معراج و تسنیم توسط جامعه قرآنی شهر مقدس قم

شب گذشته حسینیه نجفی های قم واقع در خیابان انقلاب که پاتوق اصلی و محل برگزاری جلسات معروف قرآن و اخلاق دوشنبه شب های استاد دوست داشتنی جناب حاج محمد علی دهدشتی نیز هست خیل عظیم مشتاقان قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم اسلام را به خود دید که برای تجلیل و تکریم رتبه های برتر نوزدهمین دوره مسابقات سراسری مدیحه سرایی، همخوانی قرآن کریم و ابتهال گرد هم جمع شده بودند.

به گزارش روابط عمومی گروه تواشیح میعاد قم، در این جمع نورانی و آکنده از صفا و صمیمیت که با حضور خانواده قرآنی شهر مقدس قم برگزار شد از گروه تواشیح میعاد حائز رتبه برتر این دوره از مسابقات، گروه تواشیح معراج رتبه چهارم و گروه تواشیح خواهران تسنیم رتبه دوم بخش خواهران تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم که به همت تولیت حسینیه نجفی ها و مجمع تواشیح استان قم برگزار شد اساتید معظم، حاج حسین یزدان پناه، محمد اسماعیل خورشید و قاری افتخاری و میهمان استاد تقی پور از جوار امام رضا(ع) تلاوت زیبایی داشتند همچنین تنی چند از نوجوانان قرآنی به اجرای برنامه قرائت پرداختند.

اجرای برنامه تواشیح و همخوانی دو گروه میعاد و معراج نیز از بخش های جذاب این محفل نورانی بود. در پایان با حضور نخبگان قرآنی شهر مقدس قم از سه گروه میعاد، تسنیم(خواهران) و معراج حائز رتبه های اول، دوم(خواهران) و چهارم این دوره از مسابقات با اهدای لوح یادبود تقدیر به عمل آمد.

همچنین استاد میرزاجانی نماینده شورای عالی قرآن و دبیر کمیته دعوت و اعزام قاریان که مجری برنامه نیز بودند و همچنین استاد محترم حجت الاسلام شهیدی پور از اساتید و داوران بین المللی قران کریم نیز حضور داشتند.

 

در ادامه عکس هایی از این محفل نورانی را ملاحظه خواهید کرد

 

 

 

 

 

 

 

 

دانلود آثار گروه تواشیح میعاد قم در مرحله مراحل مقدماتی و فینال مسابقات نوزدهم

 

بنا به درخواست های مکرر علاقمندان و مخاطبین سایت گروه تواشیح میعاد قم و علارغم وجود فایل های صوتی مربوط به اجراهای تواشیح و همخوانی گروه در دو مرحله مقدماتی و فینال نوزدهمین دوره مسابقات سراسری در بسیاری از سایت های قرآنی و در فضای مجازی، جهت سهولت در دسترسی، مجددا هر سه فایل تواشیح مقدماتی، همخوانی و تواشیح فینال جهت استفاده عزیزان در این قسمت منتشر می شود.


تواشیح مرحله مقدماتی(ولدالهدی فالکائنات ضیاء(

 آهنگساز: استاد سید روح الله قوام نیا

دانلود فایل صوتی

دانلود شعر

 

تواشیح مرحله فینال(اذا تراخی مدیحی آل یاسینا(

 آهنگساز: استاد محمد جباری

دانلود فایل صوتی

دانلود شعر

 

همخوانی مرحله فینال(سوره مبارکه محمد آیات  33 تا 38 (

لحن از استاد حاج احمد ابوالقاسمی

دانلود فایل صوتی

 

 

 

 

دانلود فایل صوتی اجرای گروه‌های برتر تواشیح و همخوانی در فینال این دوره از مسابقات

بخش تواشیح

 

نور اهل‌بیت(ع) لرستان

دانلود

 

میعاد قم

دانلود

 

میعاد خوزستان

دانلود

 

معراج قم

دانلود

 

مصباح‌الهدی خوزستان

دانلود

 

طه مازندران

دانلود

 

ثقلین یزد

دانلود

 

ثامن‌الحجج یزد

دانلود

 

بصائر اصفهان

دانلود

 

آلاء‌الرحمن اصفهان

دانلود

 

العباد خوزستان

دانلود

 

معراج قم

دانلود

 

بخش جمع‌خوانی قرآن کریم

 

نور اهل‌بیت لرستان

دانلود

 

میعاد قم

دانلود

 

میعاد خوزستان

دانلود

 

معراج قم

دانلود

 

شمس تهران

دانلود

 

سلسلة‌الذهب خراسان رضوی

دانلود

 

ثقلین یزد

دانلود

 

ثامن‌الحجج یزد

دانلود

 

بصائر اصفهان

دانلود

 

آلاء‌الرحمن اصفهان

دانلود

 

العباد خوزستان

دانلود