مصاحبه اختصاصی میعاد قم با خانم زینب لیراوی رتبه نخست رشته قرائت بانوان سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری اوقاف

سرکار خانم زنیب لیراوی متولد شهرستان گچساران از توابع استان کهکیلویه و بویر احمد است. وی فروردین ماه 1356 در خانواده ای مذهبی و از اهالی قرآن با اصالتی بوشهری متولد شد. لیراوی از سال 78 به شهر مقدس قم نقل مکان نمود و قرائت قرآن را بصورت حرفه ای در این شهر دنبال کرد. وی دارای مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه یاسوج بوده و هم اکنون نیز به عنوان معاون پرورشی ناحیه یک اداره آموزش و پرورش استان قم مشغول به کار است و در شهر قم نیز سکونت دارد.

به بهانه کسب رتبه نخست سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری اوقاف و امور خیریه در رشته قرائت بانوان که اسفندماه جاری در کلان شهر تبریز برگزار شد طی تماسی با ایشان در مورد چند و چون این افتخار آفرینی پرس و جو کردیم. نظر شما را به خواندن مصاحبه اختصاصی سایت میعاد با این بانوی قرآنی از جامعه قرآنی شهر مقدس قم جلب می نمائیم...

_________________________________________________________________________

 

میعاد: خانم لیراوی ضمن عرض خسته نباشید و تبریک بابت کسب این مقام ارزشمند لطفاً در مورد این اتفاق مبارک توضیح دهید.

ضمن عرض سلام به شما و همه عزیزان قرآن دوست و مخاطبین سایت میعاد قم. به لطف خدا سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری اوقاف به میزبانی شهر بزرگ تبریز برگزار شد. بنا به اذعان کارشناسان و بخصوص داوران، این دوره از مسابقات به لحاظ نوع برگزاری و سطح متسابقین خیلی تفاوت چشمگیری نسبت به سایر ادوار داشت. البته نحوه نمره دهی و کسب امتیاز متسابقین خیلی متفاوت بود طوری که اکثر شرکت کنندگان را به تعجب وا می داشت. بدون تعارف عرض می کنم سطح شرکت کنندگان بقدری بالا بود که اصلاً تصور کسب رتبه اول را نداشتم. سطح متسابقین استان های تهران، البرز، اردبیل کرمانشاه گیلان مازندران بوشهر و حتی دیگر شرکت کننده استان قم سرکار خانم کرمی پارسا بسیار بالا بود و رتبه اول به راحتی برای من بدست نیامد.

 

میعاد: کیفیت برگزاری مسابقات و میزبانی تبریز را چطور دیدید؟

خب، البته برگزاری مسابقات در فصل سرد سال در یکی از سردسیرترین نقاط کشور دلهره زیادی داشت. تصور ما این بود که چون از شهر قم به تبریز می رویم بدلیل سرد بودن بیش از حد هوا به لحاظ آمادگی صدایی با مشکل مواجه خواهیم شد، ولی بحمدلله پس از استقرار در این شهر با هوایی مطبوع و معتدل روبرو شدیم. گرچه بیشتر اوقات در هتل یا در محل برگزاری مسابقات بودیم و در صورت سردی هوا نیز مشکل خاصی ایجاد نمی شد. سالن برگزاری مسابقات بسیار بزرگ و مجلل بود، اطلاع رسانی خوبی بلحاظ تبلیغات محیطی و خبری انجام شده بود و می توان گفت همه مسئولین شهر و استان آذربایجان شرقی برای برگزاری هر چه باشکوه تر این مسابقات هم قسم شده بودند.کیفیت صوت، نور، مجری توانا و کارشناس سرکار خانم غفاری و حتی نحوه برگزاری اختتامیه نیز جالب بود چرا که امسال در زمان اعلام نام برنده های هر بخش رتبه های پنجم تا اول بصورت گروه گروه و مجزا دعوت می شدند و حتی در هنگام اعلام اسم برگزیده ها بخش هایی از تلاوت یا ترتیل (البته آقایان) در سالن پخش می شد که حس و حال خوبی به مدعوین می داد. این مطلب را هم باید عرض کنم سطح رقابت ها در قسمت قرائت نسبت به سایر ادوار واقعا سنگین بود چرا که از 54 نفر بانوان شرکت کننده واقعا حدود 40 نفر تلاوت قابل قبول و قوی داشتند.

 

میعاد: نحوه داوری و ترکیب هیات داوران چطور بود؟

در بخش بانوان تغییرات قابل ملاحظه ای در این بخش صورت نگرفته بود. الحمدلله اکثر شرکت کننده ها راضی بودند گرچه تا روز برگزاری ترکیب داوری و نتایج واقعا غیر قابل پیش بینی بود. در بخش قرائت از ترکیب همان داوران ادوار قبل استفاده شده بود. در بخش صوت و لحن خانمها صحاف، گنبدی، نافذکلام و سلطانی نمره می دادند که همه راضی بودند، همچنین خانم ها عچرش و فلکی نیز در بخش وقف و ابتدا و خانمها نظری عباسی و دیانی در بخش تجوید داوری می کردند.

 

میعاد: لطفا توضیح دهید که برای کسب رتبه اول چه برنامه ای داشتید و چه مشقت هایی را متحمل شدید؟

من قرائت را از دوران کودکی و به تشویق خانواده، خصوصاً پدر و مادرم آغاز کردم. اینطور که تلاوت عبدالباسط را از شش سالگی به مدت 13 سال تقلید می کردم و خوب هم می خواندم، البته بدون نظارت هیچ استادی! دوره دبیرستان از اساتید مرحوم شحات انور و مرحوم مصطفی اسماعیل تقلید می کردم. واقعاً تا قبل از مسابقات دانش آموزی غیر از یک نفر آقا که استاد تجویدم بود هیچ استادی نداشتم.

تا اینکه سال 78 توفیق دست داد و به شهر مقدس قم آمدیم. در قم از کلاس سرکار خانم فاطمه ایزدی در بخش صوت و لحن بهره بردم. دوره تربیت معلم تجوید هم در سازمان تبلیغات زیر نظر اساتید محترم شهیدی پور و ترکمن بودم. ولی در کل بصورت فردی کار می کردم. برنامه روزانه من هم اینطور بود که روزانه حداکثر یک ساعت تلاوت می کردم و هنوز هم می کنم و همیشه سعی من این است که صدای خودم را آماده نگه دارم. بعضی وقت ها هم با دوستان که خود صاحب نظر هستند و حتی رتبه نیز دارند مانند خانم کرمی پارسا مباحثه می کنیم. از کمترین فرصت پیش آمده از طریق گوشی، نوار و ... قرائت های مختلف را گوش می دهم و واقعاً یکی از لذت بخش ترین کارهای من همین است.

 

میعاد: سبک و سیاق تلاوت های شما بیشتر به کدام یک از اساتید شبیه است؟

من بیشتر به تلاوت های مرحوم شحات علاقمند هستم. پایه تلاوت و لحن های استفاده شده من از شحات است ولی سبک و سیاق استاد منشاوی (بیات رست) را هم می پسندم. از ملودی اساتید مختلف هم استفاده می کنم مانند مصطفی اسماعیل، محمد رفعت، استاد غلوش منشاوی ومحمود رمضان( مقام کرد). خوشبختانه اشراف کامل به دستگاه های عربی دارم که در این زمینه هم کاملاً مستقل عمل کردم.

 

میعاد: آیا تاکنون حمایت مادی و معنوی از سوی شخص یا ارگان خاصی از شما و فعالیت های قرانی تان شده است؟

خیر، متاسفانه، هیچ حمایتی تاکنون از بنده نشده است و حدود 14 سال که آموزش و پرورش هستم و حتی رتبه دوم کشوری آموزش پرورش را هم دارم ولی نه تنها کوچکترین حمایت مادی و معنوی از من نمی شود حتی هیچ استفاده ای هم از این ظرفیت در امور قرآنی آموزش و پرورش نشده است.

 

میعاد: سطح حضور بانوان در رشته های مختلف قرآنی نسبت به آقایان چطور است؟

مسلماً خانم ها نسبت به آقایان محدودیت های فراوانی را پیش روی خود دارند. شاید خیلی وقت ها هم با بی مهری های بیش از حد برخی مسئولین مواجه شوند مبنی بر چرایی حضور بانوان در مسابقات قرآنی. محل تمرین و محدودیت های شرعی و عرفی نیز وجود دارد. گرچه حضور خانم ها باعث ایجاد انگیزه بیشتر در آنهاست. بسیاری از دوستان حافظ و قاری که کمی ضعیف تر مسابقات را دنبال می کنند می گویند که انگیزه کمی برای حضور دارند مخصوصا خانم های قمی. البته حق هم دارند چون محافل قرآنی برای بانوان بسیار کم است. همچنین استاد متخصص و محل تمرین مشخص و معین نیز وجود ندارد، خیلی جزئی هست. فقط از موسسات خاص یا حرم استفاده می شود که آن هم بلحاظ محدودیت شرعی کنسل شده است. معمولا از این ظرفیت بانوان استفاده نمی شود. پیشنهاد خود من این است که حداقل در قم،  در حرم مطهردر شبستان نجمه خاتون(س)که از بخش آقایان جداست زمانی را اختصاص دهند تا محافلی باشد ولو هفته ای یکبار جلساتی گذاشته شود. حتی حضور بانوان در کاروان نور مکه مکرمه و اعزام های تبلیغی ماه مبارک رمضان نیز می تواند پیگیری شود. این را هم بگویم تاکنون از ما و بانوان همتراز من برای حضور به عنوان مدعو در محافل قرآنی بیت رهبری نیز دعوت نشده است.

 

میعاد: لطفاً تعدادی از مقام هایی که در مسابقات مختلف کسب کرده اید را نام ببرید.

رتبه های دوم، سوم و چهارم مسابقات سراسری دانش آموزی

رتبه دوم مسابقات سراسری دانشجویان در اهواز

رتبه سوم مسابقات سراسری بسیج

رتبه نخست قرائت تحقیق و دوم ترتیل مسابقات سراسری اداره کار و امور تعاون

رتبه های دوم و چهارم مسابقات سراسری اوقاف در سالهای 91 و 92

رتبه نخست سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم اوقاف در تبریز

 

میعاد: آیا در دیگر فعالیت های قرآنی نیز شرکت دارید؟

بله از افتخارات بنده شرکت در محافل قرآنی حرم مطهر بخصوص ترتیل خوانی ایام ماه مبارک رمضان است همچنین جلسات اموزش صوت و لحن نیز دارم. البته اخیراً با حضور برخی دوستان گروه تواشیح کریمه (س) را نیز جهت اجرای برنامه های مناسبتی در قم تشکیل داده ایم.

 

میعاد: قاریان ایرانی مورد علاقه شما؟

استاد حاج احمد ابوالقاسمی،حاج سعید طوسی،حاج حامد شاکرنژاد. البته در قرائت هایم از آقای حاجی حسنی رتبه دوم مسابقات امسال در بخش آقایان نیز الهام می گیرم.

 

میعاد: قاریان مصری مورد علاقه شما؟

از قاریان مصری هم استاد شحات انور، مصطفی اسماعیل، محمد عمران، محمود رمضان، منشاوی و غلوش.

 

میعاد: در پایان اگر صحبتی دارید بفرمائید.

لازم می دانم از دوستانم که همه از اهالی خوب قرآنی شهر مقدس قم هستند بخصوص خانم ها دیاری، ادیب زاده و کرمی پارسا بدلیل اینکه بصورت گروهی خصوصاً در تجوید و صوت و لحن تمرین می کردیم و از هم تاثیر پذیری زیادی داشتیم تشکر کنم. جا دارد از اساتید گرانقدرم استاد شهیدی پور و استاد ابوالقاسمی و همچنین سرکار خانم ایزدی هم تشکر کنم.

من کسب این رتبه ارزشمند را لطف خداوند متعال و ائمه اطهار می دانم و از خداوند منان می خواهم که همواره من و همه قرآنیان را در راه عمل به آن و استوار ماندن در راه اعتلای فرهنگ قرآنی ثابت قدم بدارد. از شما و دست اندرکاران سایت میعاد نیز بخاطر ترتیب این مصاحبه بسیار متشکرم.

 

میعاد: با سپاس از وقتی که در اختیار ما قرار دادید ما هم برای شما و همه بانوان قرآنی آرزوی توفیق بیش از پیش و موفقیت های روز افزون داریم.

حسن دانش: سطح بالای قرائت‌های سی‌وهفتمین دوره مسابقات قرآن/ به‌دنبال کسب سومین عنوان بین‌المللی

حسن دانش، نفر اول سی‌وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم با اشاره به حضور نزدیک به 12 دوره‌ای خود در این مسابقات، گفت: در سال 1365 در یزد متولد شده‌ام و از 10 سالگی نیز به صورت حرفه‌ای تلاوت قرآن کریم را آغاز کرده‌ام، ساعت 1380 نیز در مسابقات قرآن اوقاف در رده سنی زیر 16 سال اول شدم.

دارنده دو عنوان بین‌المللی
وی افزود: علاوه بر این، رتبه چهارم مسابقات بین‌المللی قرآن عربستان و رتبه اول مسابقات بین‌المللی قرآن تونس را نیز دارم، به حول و قوه الهی توانستم رتبه اول مسابقات کشوری را در این دوره نیز کسب کنم.

تأکید بر سطح بالای رقابت‌ها
دانش در مورد سطح رقابت‌ها در سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن، تصریح کرد: با توجه به حضورم در حداقل 12 یا 13 دوره گذشته، امسال واقعاً سطح رقابت‌ها در بالاترین سطح خود نسبت به ادوار گذشته بود. سطح قرائت‌ها واقعاً بالا بود و داوران نیز به آن اذعان داشتند.

کسب رتبه اول رقابت‌های بخش قرائت و اثرات آن بر قاریان یزدی
نفر اول سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در رشته قرائت تحقیق در زمینه کسب این رتبه و تأثیر آن بر ارتقاء فعالیت‌های قرآنی در استان یزد، اظهار کرد: قطعاً تأثیر کسب این رتبه در ارتقاء فعالیت‌های قرآنی در یزد اثرگذار خواهد بود؛ چرا که کمترین اثر آن می‌تواند ایجاد انگیزه در بین جوانان برای کسب رتبه باشد.
وی بیان کرد: این رتبه خواهد توانست که سازمان‌ها و نهادهای قرآنی را به این سمت و سو بکشاند که اگر سرمایه‌گذاری در بخش قرآنی صورت بگیرد قطعاً نتایج بسیار خوبی را به همراه خواهد داشت.

کسب نتایج خوب نشان از رشد فعالیت‌های قرآنی استان یزد دارد
این شرکت کننده در مسابقات سراسری قرآن با بیان اینکه سطح فعالیت‌های قرآنی در استان یزد در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است، گفت: این رشد را می‌توان در رتبه‌هایی که در این دوره از مسابقات توسط نمایندگان استان یزد به دست آمده مشاهد کرد. رتبه سوم ترتیل، ‌رتبه اول ترتیل بانوان و کسب رتبه اول رشته قرائت تحقیق آقایان تنها نشان‌دهنده بخش کوچکی از این رشد است.

نقاط ضعف قاریان 
دانش در مورد نقاط ضعف قاریان در سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن، افزود: این یک بحث تخصصی است که باید مفصل در مورد آن صحبت شود اما به نظر من اولین ضعف قاریان دور شدن از فضای تحریری آیات است و بحث دیگر نیز فهم آیات است، ‌قاریان در زمینه قرائت آیات با الحان مرتبط با معانی آیات دچار مشکلاتی بودند.

چگونه بر ضعف‌ها غلبه کنیم
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه بر این موارد غلبه شود باید تمرینات را در حد بسیار زیادی افزایش داد و علاوه بر آن از تلاوت‌های اساتید قدیمی مصری که بیشتر از فضای لحن و بیان استفاده می‌کردند، بیشتر استفاده کنند.

تمهیدات ویژه برای حضور در رقابت‌های بین‌المللی 
نفر اول سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در رشته قرائت تحقیق در مورد حضورش در رقابت‌های بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران در سال آینده، تصریح کرد: از چند ماه پیش تمرینات خودم را شروع کرده بودم، این فضا ادامه پیدا خواهد کرد و با چند نفر از اساتید بین‌المللی جلسات خصوصی و بیشتری را خواهم داشت و امیدوارم بتوانم در آن رقابت‌ها نیز سربلند بیرون بیایم.
دانش در مورد فعالیت‌های شخص خودش نیز گفت: هم اکنون در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد مشغول فعالیت هستم و سطح دو حوزه را به پایان رسانده‌ام و هفت سال پیش ازدواج کرده‌ام و دو فرزند دختر نیز دارم.

اختتامیه مسابقات سراسری قرآن امروز در تبریز برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری ایکنا از آذربایجان شرقی، سعید شبستری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌ شرقی امروز، 10 اسفند در جمع خبرنگاران گفت: مراسم اختتامیه سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم فردا دوشنبه، 11 اسفند با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری، مشاور و رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ‌در تالار مصلی امام خمینی(ره) این شهر برگزار می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌ شرقی تصریح کرد: دیدار با آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌ شرقی و رئیس مجمع اهل بیت(ع) و همچنین نشست با تعدادی از طلاب و روحانیت معظم استان، از دیگر برنامه‌های حجت‌الاسلام و‌المسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری به استان است.

وی گفت: با حضور رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، چندین پروژه عمرانی نیز در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

یادآور می‌شود، سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در تبریز از ششم اسفند با حضور 470 نخبه قرآنی در حال برگزاری است که از این تعداد 250 شرکت کننده برادر و 220 شرکت‌کننده خواهر هستند که پس از انجام یک هزار و 920 مسابقه در 381 شهرستان و 280 مسابقه استانی در 31 استان به این دوره از رقابت‌های قرآنی راه یافته‌اند.

زیــنب لیراوی بانوی قمی رتبه نخست رشته قرائت بانوان این دوره از مسابقات قرآن را از آن خود کرد

نفرات اول تا پنجم رشته قرائت تحقیق در بخش بانوان سی‌وهفتمین مسابقات سراسری قرآن مشخص شدند.

بنا بر این گزارش زینب لیراوی از قم، پرنیان عصابخش از تهران، نسیبه کرمی‌پارسا از قم و هاله فیروزی از اردبیل و زهرا سهرابی از کرمانشاه به ترتیب به عنوان نفرات اول تا پنجم این دوره معرفی شدند.

گفتنی است این رتبه ارزشمند در بخش قرائت آقایان نیز به حسن دانش قاری ممتاز استان یزد رسید.

گروه تواشیح میعاد ضمن تبریک افتخار آفرینی بانوان قمی در این دوره از مسابقات، به نمایندگی از جامعه قرآنی استان، کسب رتبه نخست رشته قرائت بانوان در سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم تبریز را به سرکار خانم لیراوی تبریک عرض نموده از درگاه پروردگار متعال توفیقات بیشتر ایشان را خواهان است.

حسن دانش بر سکوی نخست قرائت قرآن کشور ایستاد

بنا بر این گزارش حسن دانش قاری ممتاز استان یزد، به مقام نخست رشته تلاوت سی‌وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم دست یافت. حسن دانش پیش از این در سال 1391 به مقام نخست مسابقات بین‌المللی تونس دست پیدا کرده بود. اسامی نفرات برتر رشته تلاوت به شرح ذیل است؛ حسن دانش از یزد با نمره 87.27 محسن حسنی کارگر از خراسان رضوی 86.56 سیدمحمد کرمانی از تهران 85.05 ابراهیم تبسم چهره از گیلان 84.73 جواد سلیمانی از خراسان رضوی 84.30 در این مسابقات حبیب صداقت، مهدی ساعد و سعید پرویزی عناوین ششم تا هشتم را کسب کردند. به گزارش فارس با اعلام نتایج رشته تلاوت پرونده سی‌وهفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم بسته شد و این دوره از رقابت‌ها صبح فردا با برگزاری آیین اختتامیه و اهدای جوایز به صورت رسمی به پایان می‌رسد. با برتری دانش در رشته تلاوت، وی باید به همراه محمد‌مهدی رجبی برای مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران خود را آماده کنند، همچنین محسن حسنی کارگر سال آینده نماینده کشورمان در مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی است.

گروه تواشیح میعاد قم ضمن تبریک این افتخار آفرینی به آقای حسن دانش عزیز آرزوی توفیقات روز افزون ایشان و موفقیت در سایر مراحل زندگی از خداوند منان خواستار است.

درخشش بانوان قمی در سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم

نفرات اول تا پنجم رشته قرائت تحقیق در بخش بانوان سی‌وهفتمین مسابقات سراسری قرآن مشخص شدند.

بنا بر این گزارش زینب لیراوی از قم، پرنیان عصابخش از تهران، نسیبه کرمی‌پارسا از قم و هاله فیروزی از اردبیل و زهرا سهرابی از کرمانشاه به ترتیب به عنوان نفرات اول تا پنجم این دوره معرفی شدند.

براساس این گزارش نفرات برتر رشته حفظ 20 جزء نیز در این دوره از مسابقات به ترتیب به خانم‌ها: فاطمه سعیدی مقدم از تهران، زینب میرزائی از تهران، راضیه رحیمی از اصفهان، سکینه صفری از قزوین، فاطمه سادات غفاری از قم رسید.

همچنین نفرات برتر رشته حفظ کل در این دوره از مسابقات به ترتیب به خانم‌ها، حکیمه نصیری از مازندران، زهرا قربانی از اصفهان، سما بابایی از تهران، رقیه رضایی از مازندران و سمیه کدخدایی از قم رسید.