رهبر معظم انقلاب در دیدار اساتید، قاریان و حافظان مسابقات بین‌المللی قرآن کریم

 در سالروز ولادت با سعادت حضرت زین العابدین امام سجاد علیه السلام، فضای حسینیه امام خمینی(ره) آکنده از عطر دل انگیز آیات روح بخش کلام الله مجید شد و اساتید، قاریان و حافظان برترِ سی و یکمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم، محفل نورانی انس با قرآن را در حضور حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، بر پا کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار، هدف نهایی از حفظ و تلاوت قرآن را، «فهم و عمل» به آن و «انس با کلام الهی» خواندند و با بیان اینکه «هدایت الهی» و «فهم معیارهای اساسی قرآن در مسائل حساسی نظیر شناخت دشمن» در گروی انس با قرآن کریم است، خاطرنشان کردند: انس با قرآن و تدبر و تعمق در معانی و مفاهیم آن، عزت وعده داده شده از سوی خدای متعال را برای امت اسلامی به ارمغان خواهد آورد.
رهبر انقلاب، اقبال گسترده و گرایش نوجوانان و جوانان به قرآن کریم پس از پیروزی انقلاب اسلامی را نعمتی بزرگ برشمردند و افزودند: انس با قرآن، جامعه را به عمل به تعالیم حیات بخش آن نزدیک می کند که هدف برتر و نهایی از حفظ و تلاوت قرآن نیز همین است.
ایشان، همچنین انس با قرآن کریم را نشانه آماده بودن قلب انسان برای دریافت هدایت الهی خواندند و گفتند: امروز بزرگترین گرفتاری دنیای اسلام، فاصله گرفتن از معارف قرآنی و در نتیجه، غفلت از توطئه ها و خباثت دشمنان اسلام است.
حضرت آیت الله خامنه ای، راه جبران این کمبود اساسی در دنیای اسلام را فهم دقیق معیارهای قرآنی دانستند و خاطرنشان کردند: دشمنان اسلام بعد از پدید آمدن جمهوری اسلامی توطئه های خود را علیه اسلام شدیدتر و پیچیده تر کردند.
رهبر انقلاب گفتند: امروز سیاست دشمنان اسلام براه انداختن جنگ های داخلیِ نیابتی و برادرکشی در جوامع اسلامی است اما متأسفانه برخی در امت اسلامی متوجه این سیاست شوم نیستند و حاضرند برای مقابله با برادران مسلمان خود دست بدست شیطان بدهند و حتی با رژیم صهیونیستی همکاری کنند.
ایشان همچنین با قدردانی از برگزار کنندگان و شرکت کنندگان مسابقات بین المللی قرآن خاطرنشان کردند: امت اسلامی می‌تواند به برکت انس روزافزون با مفاهیم قرآن کریم، به عزت وعده داده شده از سوی خداوند متعال دست یابد.
پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی حجت الاسلام و المسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه بویژه میلاد مسعود امام سجاد علیه السلام با اشاره به سطح بالای مسابقات و استقبال چشمگیر از سی و یکمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم گفت: در این دوره از مسابقات 71 کشور از قاره های مختلف جهان حضور داشتند و این مسابقات از سوی 10 داور خارجی، 5 داور ایرانی و سه عضو ناظر مورد ارزیابی قرار گرفت.

هـــادی بن محمد عنوان کرد: منشور داوری دقيق؛ متضمن رعايت عدالت در مسابقات بين‌المللی قرآن

هادی بن‌محمد روشو، استاد قرائات و حديث نبوی دانشگاه «زيتونه» تونس و داور سی‌امين مسابقات بين‌المللی قرآن كشورمان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا) ضمن بيان اين مطلب گفت: من تاكنون در مسابقات بين‌المللی قرآن متعددی همچون مراكش و تونس به عنوان داور حضور يافته‌ام، اما نخستين‌بار است كه در ايران حضور دارم و اميدوارم كه آخرين بار نباشد، زيرا اين كشور يك كشور قرآنی است و هر كس كه در فضای قرآنی شاخص ايران قرار می‌گيرد، حقيقتا حس می‌كند در كشور اسلامی ممتازی حضور يافته است.

هادی بن‌محمد روشو با اشاره به نقش مسابقات بين‌المللی قرآن در تقويت وحدت بين مسلمانان گفت: وحدت در مسابقات قرآن نمود و ظهور می‌يابد و ما زمانی كه به ايران آمديم، حضور متسابقين 70 كشور از نژادها، رنگ‌ها و زبان‌های مختلف را در مسابقات قرآن ايران مشاهده كرديم، رويدادی كه به خاطر محوريت قرآن، بيانگر وحدت و يكپارچگی مسلمانان است، بنابراين چنين رقابت‌هايی در حفظ وحدت امت با استناد به آيه 52 سوره مؤمنون:«وَإِنَّ هَذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاتَّقُونِ: و در حقيقت اين امت‏ شماست كه امتى يگانه است» بسيار مهم و تأثيرگذار است.

روشو با بيان اين كه مسابقات بين‌المللی قرآن به ارتقای سطح حفظ و قرائت قرآن متسابقين منجر می‌شود، خاطرنشان كرد: كسی كه به قرآن نزديك می‌شود و با آيات وحی ارتباط برقرار می‌كند، به خوبی درك خواهد كرد كه در اين كتاب مقدس به وحدت و برادری تأكيد شده است و در قرآن آبرو، خون و كرامت انسان‌ها با ارزش است و همين امر به نشر فرهنگ برادری و اخوت منجر خواهد شد و در آيه 29 سوره فتح: «رُحَمَاء بَیْنَهُمْ: با همديگر مهربانند» بر اين امر تأكيد دارد.

اين داور بين‌المللی قرآن برگزاری مسابقات قرآن را يكی از مهم‌ترين ابزارهای وحدت و تقريب بين مسلمانان دانست و يادآور شد: ايران امروز با تحريم‌های زيادی مواجه است، اما زندگی به شكل عادی در اين كشور جريان دارد و اين تحريم‌ها به پيشرفت ملت ايران منجر شده است، هيچ يك از شركت‌كنندگان مسابقات قرآن فكر نمی‌كرد كه يك روز در چنين كشوری حضور پيدا كند؛ كشوری كه با همه مشكلات و تحريم‌ها همچنان استوار ايستاده و پايبند به قرآن، دستورات پيامبر(ص) و ارزش‌های اسلامی است.

سازماندهی، دقت در طرح سؤالات و انتخاب داوران؛ نقاط قوت مسابقات بين‌المللی قرآن ايران

وی با مقايسه مسابقات بين‌المللی قرآن ايران با رقابت‌های مراكش و تونس گفت: رقابت‌های ايران از نظر سازماندهی، دقت در طرح سؤالات برای ارزيابی متسابقين و اعضای كميته داوری بی‌نظير است و من هرگز در هيچ كشوری نديده‌ام كه 20 داور، نظارت بر رقابت‌ها را بر عهده داشته باشد و اين به معنای اهميت‌دادن به مسئله داوری و رعايت عدالت در ارزيابی عملكرد متسابقين است، در اين رقابت‌ها شاهد بوديم كه هر يك از بخش‌های حفظ، قرائت، صوت و لحن، وقف و ابتدا داورهايی جداگانه دارد و هر يك از اعضای كميته داوری بر يك بخش از رقابت‌ها متمركز است؛ مسئله‌ای كه سبب می‌شود كه متسابقين نسبت به نحوه ارزيابی عملكردها اطمينان خاطر داشته باشند و فضايی امن و آرام را در اين رقابت‌ها تجربه كنند.

هادی بن‌محمد روشو ضمن قدردانی از برگزاركنندگان سی‌امين مسابقات بين‌المللی قرآن ايران به خاطر تدوين معيارها و امتيازهايی دقيق برای ارزيابی عملكرد متسابقين، بيان كرد: معيارهای تدوين‌شده در منشور داوری بسيار دقيق و كامل بود، مسئله‌ای كه نشان می‌دهد كه در پشت صحنه رقابت‌ها افرادی هستند كه تمام تلاش خود را برای تدوين چنين معيارهايی به كار گرفته‌اند و حتی ممكن است برای اين كار وقت زيادی صرف كرده باشند.

استاد قرائات و حديث نبوی دانشگاه زيتونه خاطرنشان كرد: تدوين معيارهای دقيق در منشور داوری رقابت‌های بين‌الملی قرآن، متسابقين را نسبت به نتيجه رقابت‌ها مطمئن كرده و از سوی ديگر سبب می‌شود كه داوران در مسئوليت خود رعايت عدل و انصاف را نموده و امانت‌دار باشند.

برگزاری مسابقات بين‌المللی قرآن واحد با همكاری چندين كشور اسلامی

وی با ارائه پيشنهادی مبنی بر برگزاری مسابقات بين‌المللی قرآن واحد با همكاری چندين كشور اسلامی، تصريح كرد: برگزاری چنين رقابت‌هايی، حركتی مطلوب است كه اگر محقق شود، نتايج بسيار خوبی به دنبال دارد، همكاری گروهی در برگزاری چنين رقابت‌هايی به تقريب بيشتر بين كشورها منجر خواهد شد و چنانچه مسلمانان و نهادهای اسلامی يك منطقه در برگزاری آن با يكديگر همكاری داشته باشند، اقدامی مطلوب خواهد بود و اين در واقع چشم‌اندازی است كه می‌توان با همكاری كشورها آن را محقق كرد.

داور سی‌امين مسابقات بين‌المللی قرآن كشورمان روند اجرای برنامه‌های فرهنگی در حاشيه مسابقات بين‌المللی قرآن را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان كرد: نمی‌توان قرآن و فرهنگ اسلامی را از يكديگر جدا دانست و در واقع اين دو مكمل يكديگرند، بنابراين اجرای برنامه‌های فرهنگی در حاشيه مسابقات قرآن حركتی مناسب است كه به ارتقای رقابت‌ها منجر خواهد شد.

وی در توضيح بيشتر اين مطلب گفت: ما اجرای برنامه‌های فرهنگی متنوعی را در حاشيه مسابقات بين‌المللی قرآن ايران مشاهده كرديم كه از آن جمله برگزاری نمايشگاه كتاب و اجرای سرود و تواشيح بود، اين برنامه‌ها در واقع مكمل مسابقات هستند و سبب می‌شود كه نوعی همخوانی و توازن بين برنامه‌های فرهنگی و قرآن ايجاد شود.

روشو در پاسخ به سؤالی درباره اضافه‌كردن رشته تفسير به مسابقات بين‌المللی قرآن بيان كرد: افزودن رشته تفسير به رقابت‌ها همچون شمشيری دو لبه است، ما اگر تفسير را در رقابت‌ها وارد كنيم، بسياری از كشورها را از مشاركت در رقابت‌ها محروم خواهيم كرد، چزا كه افزودن اين رشته به رقابت‌ها نياز به زبان واحد و مشخصی دارد كه ممكن است همه متسابقين با آن آشنايی كافی نداشته باشند، از سوی ديگر ما در رشته تفسير نياز به معرفی منابع و مراجع تفسيری مشخص و معينی به همه متسابقين (شيعه و سنی) داريم و همين امر ممكن است عاملی برای تفرقه و عدم وحدت بين مسلمانان در رقابت‌ها باشد، بنابراين كارشناسان امر، بايد جلسات ويژه تشكيل داده و راهی را پيدا كنند كه مشكلات افزودن رشته تفسير به مسابقات قرآن را از ميان برداشته و روند بهره‌مندی از اين رشته در رقابت‌ها را تسهيل كنند.

اين داور قرآن تونسی خاطرنشان كرد: اگر ما قرآن را با صوت زيبا و تسلط بر احكام تجويد بخوانيم، اما معنی آيات را نفهميم و ندانيم كه مراد و مقصود آيه چيست، فايده‌ای ندارد، بنابراين بايد معنای آيات را به درستی درك كنيم.

 هادی بن‌محمد روشو در پايان برای بهره‌مندی از رشته تفسير در مسابقات بين‌المللی قرآن پيشنهاد داد كه رقابت‌هايی در همين رشته در سطح كشورهايی كه به يك زبان تكلم می‌كنند، برگزار شود، هر چند كه ممكن است كشورهای زيادی به خاطر عدم تكلم با چنين زبانی، از شركت در رقابت‌ها محروم شوند.

 هادی بن‌محمد روشو از داوران بين‌المللی قرآن تونس است، وی فعاليت‌های قرآنی متعددی همچون تدريس قرائات قرآن و شرح جزايری را در اين كشور دنبال می‌كند، روشو همچنين از مدرسان تفسير قرآن نيز به شمار می‌آيد و فعاليت‌های اصلی وی در حوزه قرآن و حديث نبوی خلاصه می‌شود.

مدیر رادیو قرآن: تلاوت حرفه‌ای در مسابقات بين‌المللی قرآن به چند كشور محدود می‌شود

محمدحسين محمدزاده، مدير راديو قرآن در گفت‌وگو با خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا) با اشاره به سی‌امين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كه از 10 تا 17 خردادماه در تهران برگزار شد، اظهار كرد: هدف از برگزاری مسابقات بين‌المللی قرآن جمهوری اسلامی وحدت‌افزايی و همدلی ميان مسلمانان و جامعه قرآنی است و اين مسابقات به دنبال تلاوت‌های حرفه‌ای يا ارائه حفظ حرفه‌ای توسط قاريان و حافظان نيست و تلاوت حرفه‌ای فقط از سوی چند كشور محدود دنبال می‌شود.

مدير راديو قرآن در اين بخش از سخنان خود با يادآوری اين كه تلاش مسابقات بين‌المللی قرآن ايران مشاهده پيشرفت تلاوت در ساير كشورها نسبت به دوره‌های قبل است، عنوان كرد: تلاوت حرفه‌ای در مسابقات بين‌المللی قرآن به چند كشور محدود شده و رقابت‌های اصلی بين همين چند كشور انجام می‌شود و در مسابقات بين‌المللی نمی‌توانيم انتظار مسابقات حرفه‌ای قرائت و حفظ را داشته باشيم.

محمدزاده ادامه داد: مخاطبان نمی‌توانند انتظار رقابت‌های قوی در مسابقات بين‌المللی قرآن را داشته باشند و در صورتی كه اين انتظار را در رشته‌های قرائت و حفظ دارند، بايد آنان را به صحنه مسابقات كشوری قرآن دعوت كنيم تا قاريان و حافظان حرفه‌ای ما كه قدم در راه تلاوت حرفه‌ای گذاشته‌اند را ببينند و تلاوت آنان را بشنوند، زيرا كار تلاوت در مسابقات كشوری بسيار سنگين‌تر از مسابقات بين‌المللی قرآن است.

وی در بخش ديگری از سخنان خود با اشاره به بحث اطلاع‌رسانی سی‌امين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن، عنوان كرد: راديو قرآن انعكاس كاملی نسبت به سی‌امين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن از افتتاحيه تا اختتاميه داشته است، همچنين اتفاق جديدی كه امسال در لابلای برنامه‌های راديو قرآن رخ داد، ارزيابی تلاوت قاريان حاضر در مسابقات در قالب يك ويژه‌برنامه راديويی بود.

مدير راديو قرآن ادامه داد: اين ويژه‌برنامه راديويی كه در طول برگزاری مسابقات بين‌المللی قرآن به صورت زنده از راديو قرآن پخش می‌شد، مخاطبان را در ارزيابی و رقابت متسابقان ياری می‌كرد و مطالبی كه از سوی كارشناس برنامه و داوران مسابقات مطرح می‌شد، موجب ‌شد تا مخاطبان راديو قرآن بتوانند ارزيابی خوبی از تلاوت‌ها داشته باشند.

وی با بيان اين كه پخش اين ويژه‌برنامه به منظور تحليل و بررسی تلاوت‌ها يك اتفاق جديد بود كه مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت، عنوان كرد: بازتاب اين برنامه راديويی را از طريق پيامك و واحد ارتباطات مردمی دريافت كرديم كه مخاطبان ما از پخش اين برنامه برای نخستين‌ بار رضايت كامل داشتند.

حجت الاسلام شرفخانی: سه مرحله‌ای بودن ويژگی فنی و تخصصی مسابقات قرآن ايران است

حجت‌الاسلام والمسلمين احمد شرفخانی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خيريه، در گفت‌وگو با خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا)، با اشاره به برگزاری سی‌امين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن از 10 تا 17 خردادماه با حضور متسابقانی از 75 كشور جهان، اظهار كرد: حضور بيش از 75 كشور در مسابقات بين‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ايران نشان دهنده آن است كه مسابقات قرآن ايران بهترين و كامل‌ترين مسابقات قرآن در جهان است.

وی ادامه داد: تعداد شركت‌كنندگان در مسابقات قرآن كشورهايی كه سابقه بيشتری نسبت به ايران در برگزاری مسابقات قرآن دارند، بسيار كمتر از ايران است و همچنين كيفيت برگزاری مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ايران به گفته متسابقان و داوران خارجی شركت‌كننده در مسابقات بسيار بالاتر از ساير مسابقات قرآنی است كه همين امر موجب شده تا مسابقات قرآن ايران بهترين و كامل‌ترين مسابقات باشد.

حجت‌الاسلام شرفخانی اظهار كرد: از ديگر ويژگی‌های مسابقات بين‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ايران در مقايسه با مسابقات قرآن ساير كشورها بحث فنی و تخصصی است كه مسابقات قرآن ايران در اين زمينه رشد و ارتقای خوبی داشته به نحوی كه مسابقات قرآن در بسياری از كشورها به صورت يك مرحله‌ای بوده، اما مسابقات قرآن ايران سه مرحله‌ای است كه همين امر ويژگی فنی و تخصصی مسابقات قرآن ايران به شمار می‌آيد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خيريه در ادامه اين بخش از سخنان خود اظهار كرد: حضور اقشار مختلف جامعه در مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ايران و ايجاد فضای انس با قرآن نيز امسال به رشد كمی و كيفی خوبی رو به ‌رو بوده است.

وی عنوان كرد: تلاقی مسابقات بين‌المللی قرآن با سالگرد ارتحال امام خمينی(ره) و انتخابات رياست جمهوری برای رسيدن مسلمانان به اهدافشان كه وحدت ميان مسلمانان حول محور قرآن است، بسيار موثر بود و اين تلاقی موجب شد تا الگوی نظام حاكميت قرآنی كه در كشور ما وجود دارد به ساير كشورها معرفی شود.

حجت‌الاسلام شرفخانی عنوان كرد: تلاقی مسابقات قرآن با سالگرد ارتحال بنيان‌گذار جمهوری اسلامی ايران موجب شد تا متسابقان خارجی كه در اين رقابت‌ها حضور داشتند، سفيران خوبی برای كشورهای خودشان باشند و نظام جمهوری اسلامی ايران را به عنوان نظام قرآنی و حاكميت قرآنی به كشور خود معرفی كنند و همين امر پاسخی برای فضاسازی غربی‌ها بر عليه جمهوری اسلامی ايران خواهد بود.

وی بيان كرد: متسابقان و نخبگان قرآنی ساير كشورها با حضور در مسابقات قرآن و مراسم سالگرد ارتحال بنيان‌گذار جمهوری اسلامی ايران، شاهد آن بودند كه بعد از چندين سال كه از رحلت امام خمينی(ره) گذشته، مردم چقدر شيفته امام خمينی(ره) و شخصيت ايشان هستند و اين مسئله می‌تواند الگويی در جهت تقويت و توسعه حركت بيداری اسلامی باشد.

شوق وصف‌ناشدنی كودكان برای ديدار با رهبر انقلاب/ استقبال از تلاوت استاد مصری

گروه فعاليت‌های قرآنی: مراسم ديدار جامعه قرآنی و شركت‌كنندگان مسابقات بين‌المللی قرآن با رهبر معظم انقلاب با شوق وصف‌ ناشدنی جامعه قرآنی و كودكان و خردسالان آغاز شد و در ادامه با استقبال امام خامنه‌ای از استاد قرآنی مصر به دليل تلاوت زيبايی قرآن در اين مراسم همراه شد.

به گزارش میعاد قم به نقل از خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا)، وارد خيابان فلسطين جنوبی كه شدم تجمعی از بانوان و آقايان را مشاهده كردم كه به سمت بيت رهبری در حال حركت‌اند و اين چهره‌های قرآنی كه قاريان و حافظان قرآن نيز در بين آنها ديده می‌شود، قرار است به مناسبت پايان يافتن سی‌امين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن با رهبر معظم انقلاب ديدار كنند.

در كنار مادرانی كه به سمت حسينيه امام خمينی(ره) در حال حركت بودند، كودكانی نيز ديده می‌شدند كه با اشتياق وصف‌ناشدنی به ديدار رهبر خود می‌رفتند و گيت‌های بازرسی كه در مسير ورود به حسينيه امام خمينی(ره) تعبيه شده را با صبر و آرامش پشت سر می‌گذاشتند.

پس از گذشتن از چند گيت بازرسی به درب ورودی حسينيه امام خمينی(ره) رسيديم؛ فضای داخل حسينيه با حضور پرشور قرآنيان كه شوق ديدار يار در چشمان آنها كاملا نمايان بود، پُر شده بود و با وجودی كه حسينيه امام خمينی(ره) مملو از جمعيت قرآنيان بود جمع كثيری از مشتاقان نيز هنوز در گيت‌های بازرسی بودند تا هر چه زودتر به جمع قرآنيان حاضر در حسينيه ملحق شوند.

جامعه قرآنی حاضر در حسينيه امام خمينی(ره) كه برای ورود رهبری لحظه‌شماری می‌كردند با شعار «ای پسر فاطمه منتظر تو هستيم» حضور آقا را مطالبه می‌كردند و حاضران در حسينيه بر روی زانو نشسته بودند تا آمادگی بيشتری برای استقبال از رهبری داشته باشند.

رهبر معظم انقلاب وارد مراسم شدند و قرآنيان حاضر در مراسم ديگر سر از پا نمی‌شناختند و به سمت جلو در حركت بودند و در اين لحظه حسينيه امام خمينی(ره) مملو از شعارهای جامعه قرآنی شده بود و دقايقی طول كشيد تا آرامش به مراسم بازگردد و حاضران در حسينيه امام خمينی(ره) سر جای خود بنشينند.

مراسم با قرائت آياتی از قرآن توسط وحيد وكيلی، نماينده جمهوری اسلامی ايران و دارنده رتبه نخست رشته قرائت در سی‌امين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن آغاز شد؛ اين قاری جوان پس از تلاوت آياتی از قرآن كريم خود را به كنار آقا رساند و چند ثانيه‌ای را با ايشان به گفت‌وگو پرداخت و در ادامه مراسم هاشم سلطانی‌نژاد، نماينده جمهوری اسلامی ايران و دارنده رتبه نخست رشته حفظ در سی‌امين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن به تلاوت آياتی از قرآن كريم به صورت حفظ پرداخت و اين حافظ جوان نيز پس از پايان تلاوت، خود را به كنار آقا رساند تا چند ثانيه‌ای را با ايشان به گفت‌وگو بپردازد.

پس از تلاوت قرآن توسط رتبه‌های نخست رشته قرائت و حفظ سی‌امين دوره مسابقات بين‌المللی در محضر رهبر معظم انقلاب، رضوان درويش از كشور سوريه و از داوران اين دوره از مسابقات بين‌المللی قرآن به تلاوت آياتی از قرآن كريم پرداختند و در ادامه استاد احمد محمد احمد عامر از كشور مصر كه رياست هيئت نظارت بر داوری سی‌امين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن را بر عهده داشت نيز پشت تريبون حاضر شد و به زيبايی خاصی آياتی از قرآن كريم را تلاوت كرد.

تلاوت استاد مصری 86 ساله به قدری زيبا بود كه رهبر معظم انقلاب پس از پايان يافتن تلاوت وی، از جای خود برخاستند و چند ثانيه‌ای را با احمد محمد احمد عامر به گفت‌وگو پرداختند و جامعه قرآنی نيز در پی استقبال رهبری از اين قاری مصری، با صلوات قرآنی خود اين استاد قرآنی را تشويق كردند.

در اين بخش از مراسم، مجری برنامه از حجت‌الاسلام والمسلمين علی محمدی، نماينده ولی فقيه و رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه خواست تا در محضر رهبر معظم انقلاب، گزارشی درباره نحوه برگزاری سی‌امين دوره مسابقات بين‌الملللی قرآن ارائه كند كه رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه در ارائه گزارش اين دوره از مسابقات، آماری از تمامی فعاليت‌های قرآنی انجام شده طی يك سال گذشته توسط سازمان اوقاف و امور خيريه ارائه كرد و مراحل برگزاری مسابقات قرآن از شهرستانی تا كشوری و در پی آن مسابقات بين‌المللی قرآن را تشريح كرد.

حجت‌الاسلام محمدی پس از اين كه گزارش كوتاهی از نحوه برگزاری سی‌امين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن و حضور بيش از 75 كشور از پنج قاره جهان در اين دوره از مسابقات ارائه كرد، از رهبر معظم انقلاب تقاضا كرد تا جمع حاضر قرآنی را با بيانات ارزشمند خود بهره‌مند سازند كه در اين لحظه جامعه قرآنی با سردادن شعار «ای رهبر آزاده، آماده‌ايم آماده» از رهبر معظم انقلاب تقاضا كردند تا آنان را از بيانات و رهنمودهای قرآنی خود مستفيض كنند.

مقام معظم رهبری در آغاز بيانات خود با تأكيد بر لزوم انس و آشنايی بيشتر مسلمانان با قرآن و معارف سعادت‌بخش و عزت‌آفرين آن افزودند: يكی از خطاب‌های قرآنی به مسلمانان، اتحاد حول ريسمان الهی و متفرق نشدن است كه در مقابل آن، آموزش و روش استعماری قرار دارد كه ايجاد اختلاف ميان امت اسلامی و تشديد تعصب‌های مذهبی، دستور كار آن است.

ايشان با اشاره به اين كه دنيای اسلام امروز تشنه حقايق قرآنی است، افزودند: برخلاف گذشته كه برجستگان دنيای اسلام برای رساندن صدای آزادی‌خواهی خود شعارهای سوسياليستی و كمونيستی سر می‌دادند، امروز از شرق تا غرب دنيای اسلام اگر كسانی بخواهند شعار عدالت، استقلال، آزادی و عزت را فرياد كنند شعارهای قرآنی را سر می‌دهند.

امام خامنه‌ای برگزاری جلسات و مسابقات قرآنی را وسيله‌ای برای نزديك شدن بيشتر به حقيقت و روح قرآن كريم دانستند و خاطرنشان كردند: فراگرفتن معارف قرآنی زمينه‌ای برای رسيدن به سلامت، امنيت و عزت و سامان يافتن زندگی مسلمانان در سايه تعاليم قرآن است.

زمانی كه سخنرانی رهبر معظم انقلاب در اين مراسم به پايان رسيد، جامعه قرآنی كه تا آن لحظه سرتاپا گوش بودند تا نكته‌ای از فرمايشات رهبری را از دست نداده باشند، سعی می‌كردند خود را برای آخرين ديدار به رهبری برسانند و رهبر معظم انقلاب نيز در اين لحظه دستی به نشانه محبت برای آنان بلند كرد.

ليلا محمدی

 

گزارش تصویری دیدار شركت كنندگان در سی امین دوره مسابقات بین المللی قرآن كریم با رهبر معظم انقلاب