جعفر فردی: برای کسب رتبه در مسابقات قرآن متوسل حضرت شاهچراغ(ع) شدم

نفر اول مسابقات سراسری قرآن کریم برای کسب رتبه در مسابقات سراسری قرآن از حضرت احمدابن‌موسی(ع) برای رسیدن به این رتبه استمداد طلبیده بود و پس از خوابی که خانواده‌اش دیده بودند یقین پیدا کرد که اول خواهد شد.

جعفر فردی، نفر اول سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با بیان اینکه در این دوره از رقابت‌ها همه چیز برای کسب رتبه نخست مهیا شده بود، گفت: الان که به روزها و دوره‌های گذشته نگاه می‌کنم می‌بینم که خداوند متعال همه فعالیت‌های من را از روز اول تا به امروز مانند تکه‌های یک پازل در کنار هم قرار داده بود تا سرانجام در شهر شیراز رتبه اول مسابقات سراسری قرآن ایران، که آرزوی دیرینه‌ام بود را به دست بیاورم.
وی با بیان اینکه سابقه حضور 12 دوره در مسابقات سراسری قرآن کریم را در کارنامه دارد، افزود: در دوره‌های گذشته که شرکت کرده بودم انواع و اقسام رتبه‌ها را به دست آورده بودم و واقعاً رتبه اول مسابقات ایران در کارنامه من خالی مانده بود، در ایام برگزاری مسابقات یقین پیدا کرده بودم که امسال آخرین سال حضور من است و استمداد از حضرت شاهچراغ(ع) نیز طلبیده بودم، در روز اول مسابقات که هنوز تلاوت خود را در دور مقدماتی انجام نداده بودم مادرم با من تماس گرفت و خوابی را که دیده بود تعریف کرد، همانجا دلم شکست و بسیار منقلب شدم و یقین برایم حاصل شد که رتبه اول مسابقات را کسب می‌کنم.
این قاری برجسته کشورمان در ادامه به اولین دوره‌ای که در این مسابقات شرکت کرده بود اشاره و تصریح کرد: اولین باری که در مرحله کشوری مسابقات اوقاف شرکت کردم سال 1381 بود که در آن دوره هم شیراز میزبان مسابقات بود، به نظر من اینکه بعد از 12 سال حضور در مسابقات سراسری قرآن در شهری رتبه اول را به دست آورده‌ام که اولین مسابقات کشوری خود را در آن برگزار کرده‌ام نشان‌دهنده عنایت خاص خداوند است که شامل حالم شده است.


فردی با بیان اینکه اگر خداوند چیزی را به انسان عطا نکند حتماً لطفی در آن پنهان بوده است، به کسب رتبه دوم در مسابقات قرآن مالزی اشاره و اظهار کرد: در آن سال از اینکه با ناداوری رتبه اول را از من اما گرفته بودند بسیار ناراحت بودم اما الان که فکر می‌کنم می‌بینم اگر در آن مسابقات اول می‌شدم کسب رتبه در مسابقات ایران و به تبع آن مسابقات بین‌المللی جمهوری اسلامی را از دست می‌دادم، مقرر خدا این بود که در مسابقات مالزی دوم شوم تا 12 سال پس از اولین حضورم در مسابقات سراسری موفق به کسب رتبه اول شوم.

مسابقات سکویی برای پیشرفت قاریان

وی گفت: مسابقات همیشه سکویی برای پیشرفت قاریان بوده و هست و افراد بسیار زیادی بوده‌اند که چندین دوره در مسابقات شرکت کرده‌اند و بدون کسب نتیجه‌ای خسته شده و از مسابقات کناره‌گیری کرده‌اند اما به نظر من اگر یک نفر در مسابقات موفق به کسب رتبه نشود نباید ناراحت شود و از مسابقات کناره‌گیری کند، بلکه باید مسیر را با قدرت ادامه دهد و فنون تلاوت را قدم به قدم فرا بگیرد و اول و آخر نیز توسل و توکل داشته باشد، یعنی از خداوند متعال نیز درخواست کند این هدیه به او داده شود.
نفر اول سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن ایران در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این سؤال که عده‌ای به سطح پائین تلاوت‌های این دوره اشاره دارند، چیست و اصلاً این حرف را قبول دارید، یا نه؟  گفت: من اصلاً قبول ندارم که سطح تلاوت‌های این دوره پائین بوده است و دلیل آن هم نزدیکی امتیازات و حضور 11 نفر در فینال مسابقات بود، امسال برای اولین‌بار بود که در فینال قرائت 11 نفر حضور داشتند و انگیزه‌ها واقعاً بسیار بالا بود، همه سال‌ها نیز وضعیت به همین گونه است، نکته در اینجاست که مسابقه قرآن جای زیبا و مجلسی خواندن نیست و همه سعی دارند بر اساس آئین‌نامه و چارچوب‌های داوری تلاوت خود را انجام دهند.

تلاوت‌های مسابقه‌ای باید مطابق با استانداردهای داوری باشد

فردی بیان کرد: تلاوت قرآن در مسابقات باید فنی، در چارچوب و مطابق با استانداردهای داوری باشد تا بتوان نمرات بالایی را کسب کرد. این گونه نیست که در مسابقات تلاوت زیبایی داشته باشیم و از سوی داوران نیز نمرات بالایی را کسب کنیم. بر اساس تجربه‌ای که در 12 سال حضور در مسابقات قرآن به دست آوردم به این نتیجه رسیده‌ام که نباید در مسابقات زیبا خواند بلکه باید چارچوب‌ها را رعایت کرد تا به نمره بالا دست یافت. در مرحله مقدماتی 69 نفر حضور داشتند که همه نفرات برگزیده سال‌های قبل نیز حضور داشتند، در مرحله نیمه نهایی نیز 34 نفر حاضر شدند و در نهایت نیز 11 نفر فینالیست شدند که حاصل همان رقابت سنگینی بود که اشاره کردم.


وی گفت: امسال در مرحله نهایی قطعه‌ای را انتخاب کرده بودند که از لحاظ خواندن به صورت تحقیق بسیار سخت بود و کلمات به سختی به خود آهنگ می‌گرفتند. در اینجا تجربه و تیزهوشی قاری به کمک می‌آید، مثلاً اگر تلاوت‌های یک قاری بسیار لحنی بود و در مرحله نهایی از همان نوع تلاوت استفاده می‌کرد با مشکل مواجه می‌شد و اشکالاتی ایجاد می‌کرد همانطور که همه دیدند کلماتی که در آیات انتخابی مرحله نهایی مسابقات وجود داشت بسیار سنگین و سخت بودند و به سختی در دهان می‌نشست، همین امر هم باعث شد برخی از قاریان با وجود لحن خوب موفق به کسب رتبه‌های مناسبی نشده و با اشکالاتی مواجه شوند.

سختی‌هایی که با کسب رتبه در مسابقات قرآن شیرین می‌شود

نفر اول سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در رشته قرائت تحقیق در ادامه در مورد سختی‌هایی که حضور در مسابقات قرآن برای وی به همراه داشته است، افزود: مطمئناً مسیر قاری قرآن شدن یک مسیر سخت و دشوار است و سختی‌های خاص خود را دارد اما به اعتقاد من همین سختی‌ها هم در نوع خود شیرین است و زمانی که به نتیجه برسد بسیار شیرین‌تر هم می‌شود، یقیناً افرادی که در راه یادگیری قرآن سختی‌هایی را متحمل می‌شوند، این سختی‌ها نزد خداوند متعال بدون جواب نخواهد ماند. شاید سخت‌ترین شرایطی که در مسابقات متحمل شدم این بود که می‌دیدم دوستان و هم دوره‌ای‌های من و افرادی مثل، امین پویا، مهدی عادلی، حسین فردی و ... همه یک به یک از مسابقات کناره می‌گیرند برای من بسیار سخت بود که بدون حضور این افراد به مسابقات ادامه دهم ضمن اینکه صرف حضور در مسابقات همیشه با استرس‌های خاص خود همراه است، امسال شرایط به گونه‌ای متفاوت بود که علاوه بر اینکه از روحیه بالایی برخوردار بودم به سایر شرکت‌کننده‌ها نیز روحیه می‌دادم.
فردی با بیان اینکه پس از کسب رتبه همیشه حرف و حدیث‌ها زیاد است، گفت: اگر نگاهی به کارنامه من داشته باشید متوجه خواهید شد که در 12 دوره حضور در  مسابقات سراسری قرآن نزدیک به 10 دوره جزء فینالیست‌ها بوده‌ام و مطمئناً شخصی که بتواند 10 دوره در فینال مسابقات قرآن ایران حضور داشته باشد باید علاوه بر تلاوت قوی لطف خداوند هم شامل حالش بوده باشد، امسال در هر سه مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و نهایی با اقتدار رتبه اول را به دست آوردم و در مرحله نهایی اختلاف من با نفر دوم نزدیک به پنج نمره بود که در تاریخ برگزاری مسابقات چنین اختلاف امتیازی دیده نشده است، من از خداوند متعال ممنون هستم که در چنین شرایطی اول شدم و این اختلاف امتیاز یک هدیه ویژه از جانب خداوند بود که به من عطا شد.

این قاری برجسته کشورمان در ادامه در مورد برنامه‌های آینده خود پس از کسب این رتبه نیز اظهار کرد: کمتر از سه ماه به مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران باقی مانده است و برای حفظ آمادگی باید هرچه زودتر تمرینات خود را شروع کنم، فعالیت‌ها و تمرینات را از عید آغاز خواهم کرد و خودم را در شرایط تمرین و آمادگی قرار خواهم داد، این تمرینات تا زمان آغاز مسابقات ادامه خواهد داشت. البته یک دوره آمادگی هم ترتیب داده شده است که نزدیک به پنج روز به طول خواهد انجامید که برای کسب آمادگی مفید خواهد بود.

 

 

 

مسابقات قرآن برترین‌های امسال را معرفی کرد/ برگزاری آزمون طرح تربیت حافظان قرآن

سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن که از جمله رویدادهای قرآنی هفته جاری بود، روز گذشته، ششم اسفند از برگزیدگان این دوره تجلیل کرد و آزمون طرح تربیت حافظان قرآن کریم نیز که پایان‌بخش برنامه‌های قرآنی هفته جاری است، نهم اسفند در سراسر کشور برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، هشتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی پایان‌بخش برنامه‌های قرآنی هفته گذشته بود؛ در این مراسم که جمعه، دوم اسفندماه از ساعت 19:30 تا 21:30 در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، از 44 استاد و پیشکسوت قرآنی، دارندگان رتبه‌های برتر مسابقات بین‌المللی قرآن، دارندگان مدارک درجه یک و دو حفظ قرآن، مصحح قرآن کریم و همچنین شش موسسه قرآنی برتر تجلیل شد.

پایان مسابقات «تسنیم و تلاوت» و آغاز مسابقات سراسری قرآن
در بخش دیگری از هشتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی که از سوی سازمان دارالقرآن برگزار شد، نفرات برتر مسابقات قرآن «تسنیم» و «تلاوت» که طی روزهای اول و دوم اسفندماه در حوزه هنری با هم رقابت داشتند، نیز معرفی و تجلیل شدند که با پایان یافتن نخستین دوره مسابقات قرآن «تلاوت» و دومین دوره مسابقات قرآن «تسنیم» در تهران، بازار سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن اوقاف در شیراز داغ شد و برخی از قاریان حاضر در مسابقات «تسنیم» و «تلاوت» برای شرکت در مسابقات سراسری قرآن راهی شیراز شدند.
سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن سازمان اوقاف نیز از پنجشنبه، اول اسفندماه با برگزاری مراسم افتتاحیه‌ای در استان فارس، شهر شیراز آغاز شده بود که رقابت‌های این دوره در رشته‌های قرائت، حفظ و مفاهیم و در دو بخش بانوان و آقایان از صبح روز جمعه، دوم اسفندماه به صورت رسمی شروع شد و این مسابقات تا روز دوشنبه، پنجم اسفندماه ادامه داشت که در نهایت با پایان یافتن رقابت‌های فینال، نفرات برگزیده هر رشته در مراسم اختتامیه مسابقات که روز گذشته، ششم اسفندماه برگزار شد، معرفی و تجلیل شدند.

برگزیدگان سی و ششمین مسابقات سراسری قرآن تجلیل شدند
مراسم اختتامیه مسابقات سراسری قرآن، روز گذشته، ششم اسفندماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه، آیت‌الله ایمانی نماینده ولی فقیه در استان فارس، کمال فیروزآبادی معاون سیاسی، امنیتی استانداری فارس و سایر مسئولان و مدیران قرآنی و فرهنگی برگزار شد.
برگزاری همایش «پرتو قرآن بر حافظ شیرازی و حافظان قرآن»، برپایی محافل انس با قرآن کریم با حضور قاریان ایرانی، مصری و عراقی، برگزاری مسابقه پیامکی و... از جمله برنامه‌هایی بود که در کنار برگزاری رقابت‌های سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن دنبال شد.

برگزاری دومین جلسه شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه قرآن
از سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن که بگذاریم، برگزاری دومین جلسه شورای برنامه‌ریزی بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد از نخستین رویدادهای قرآنی هفته جاری بوده است که در این جلسه، مصطفی عباسی‌مقدم، مشاور پژوهش و برنامه‌ریزی معاونت قرآن و عترت، محمدمهدی عزیززاده، سرپرست اداره‌کل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت، اصغر امیرنیا، مشاور اجرایی معاونت قرآن و عترت، محمدرضا پورمعین و عباس نظری نیز حضور داشتند.
در دومین جلسه شورای برنامه‌ریزی بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن، ضمن ارائه گزارش آسیب‌شناسی نمایشگاه قرآن کریم در دوره‌های گذشته مقرر شد، پژوهش مستقلی با موضوع آسیب‌شناسی نمایشگاه قرآن و انتظارات مخاطبان از نمایشگاه انجام و نتایج آن در برنامه‌ریزی‌ها لحاظ شود؛ همچنین در این جلسه، نظام‌نامه برگزاری نمایشگاه قرآن کریم با عنوان سند اصلی ترسیم‌کننده اهداف، سیاست‌ها و چارچوب‌های برگزاری تمام نمایشگاه‌های داخلی و خارجی با موضوع قرآن و عترت نیز مورد بررسی قرار گرفت که ادامه بررسی و تصویب نهایی آن به جلسه بعدی موکول شد.

نتیجه ادغام اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآنی تا چند ماه آینده
برنامه رادیویی «افق» که روزهای شنبه هر هفته از رادیو قرآن پخش می‌شود نیز از دیگر رویدادهای قرآنی هفته جاری بود که این برنامه با موضوع «ادغام دو اتحادیه موسسات قرآنی ـ مردمی و اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور» و با حضور حجت‌الاسلام کوششی، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور و حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور به روی آنتن رفت و مهدی قره‌شیخ‌لو، رئیس سازمان دارالقرآن‌الکریم و سیدعلی سرابی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت نیز میهمانان تلفنی این برنامه بودند.
در برنامه این هفته «افق» پس از بحث و بررسی ادغام دو اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآنی کشور، مسئولان حاضر در برنامه به اتفاق نظر رسیدند که با توجه به جلساتی که هم‌اکنون برای بررسی ادغام اتحادیه‌ها در حال برگزاری است، بحث ادغام دو اتحادیه طی سه یا چهار ماه آینده به نتیجه برسد و تکلیف بحث ادغام مشخص شود.

اعلام اسامی برگزیدگان نهمین دوره مسابقات قرآنی «ابرار»
اعلام اسامی نفرات برتر نهمین دوره مسابقات قرآنی «ابرار» با محوریت سوره مبارکه «احزاب» از رویدادهای قرآنی هفته جاری بود که بر این اساس، اسامی نفرات برگزیده، روز یکشنبه، چهارم اسفندماه در بخش آقایان و بانوان و رشته‌های حفظ، قرائت و مفاهیم اعلام شد.
مراسم تجلیل از فعالان قرآنی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز از رویدادهای قرآنی روز دوشنبه، پنجم اسفندماه بود که این مراسم در سالن شورای دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد و حجت‌الاسلام والمسلمین عیسی‌زاده، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی تهران از جمله سخنرانان این مراسم بود که در پایان این مراسم 100 نفر از فعالان قرآنی دانشگاه علوم پزشکی تهران تجلیل شدند.

آغاز ثبت نام دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی، تخصصی قرآن
طی هفته جاری، ثبت‌نام دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی، تخصصی قرآن کریم در رشته‌های مختلف نیز از سوی سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور آغاز شده که الهام وقاری، مدیر اداره آموزش سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور درباره این دوره‌های آموزشی گفت: رشته‌های خبرنگاری قرآنی یک(خبرنویسی)، خبرنگاری قرآنی چهار(عکاسی خبری)، هنر خوشنویسی قرآنی با خودکار (سطح یک)، داستان‌نویسی قرآنی، مدیریت فعالیت‌های قرآنی، روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم، روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم و تجوید(سطح مقدماتی و پیشرفته) از جمله رشته‌های در نظر گرفته شده برای دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی، تخصصی قرآن کریم است.
مدیر اداره آموزش سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور ادامه داد: صوت و لحن قرآن کریم(سطح مقدماتی)، تدبـــر در قرآن، رابطه قرآن و نهج‌البلاغه، نجوم در آینه قرآن، آموزش قرآن و طب، آشنایی با تفسیر موضوعی قرآن کریم و آشنایی با روش تحقیق موضوعی در قرآن کریم از دیگر رشته‌های در نظر گرفته شده برای این دوره‌های کوتاه مدت است که علاقه‌مندان برای ثبت‌ نام در این دوره‌های آموزشی تا 17 فروردین‌ماه فرصت خواهند داشت تا با مراجعه به محل سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور به نشانی خیابان انقلاب، خیابان قدس، خیابان بزرگمهر، پلاک 85، ثبت نام خود را انجام دهند.

معرفی برگزیدگان جشنواره قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی در بخش شفاهی
اعلام اسامی برگزیدگان هجدهمین دوره جشنواره قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی در بخش شفاهی از دیگر رویدادهای قرآنی هفته جاری بود که اسامی برگزیدگان در سه بخش اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی اعلام شد.
علی‌اکبر توپچی، رئیس فرهنگ‌سرای قرآن نیز طی هفته جاری با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کرد که در این جلسه، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد، اظهار کرد: تمامی ظرفیت‌های قرآنی موجود به منظور تحقق و ترویج قرآن در سطح کشور استفاده خواهد شد و همچنین تمامی طرح‌ها و برنامه‌های اثر‌گذار و موفق با حمایت این وزارتخانه قابلیت توسعه و گسترش خواهد داشت.
اخذ مجوز تأسیس رشته‌های جدید در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برای سال تحصیلی 93 از دیگر رویدادهای قرآنی هفته جاری بود که حجت‌الاسلام والمسلمین محمد اکبری، معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم این خبر را در نشستی خبری اعلام کرد.

اختتامیه هفتمین دوره مسابقات قرآن شرکت فرودگاه‌های کشور
مراسم اختتامیه هفتمین دوره مسابقات قرآن شرکت فرودگاه‌های کشور نیز دوشنبه، ششم اسفندماه در سالن اجتماعات ستاد فرودگاه‌های کشور برگزار شد و در این مراسم از برگزیدگان این دوره از رقابت‌ها تجلیل شد.
همچنین، امشب، هفتم اسفندماه در برنامه تلویزیونی «فصل نو» که از ساعت 21 تا 22 به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود، ولی یاراحمدی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه حضور دارد و به بیان مطالبی با موضوع سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن که طی روزهای گذشته در شیراز برگزار شد، می‌پردازد.

برگزاری آزمون کتبی مرحله دوم طرح تربیت حافظان قرآن
پایان‌بخش برنامه‌های قرآنی هفته جاری، برگزاری آزمون کتبی مرحله دوم طرح تربیت حافظان و قاریان قرآن کریم است که این آزمون جمعه، هشتم اسفندماه در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم در کشور برگزار خواهد شد.
همزمان با برگزاری آزمون کتبی مرحله دوم طرح تربیت حافظان و قاریان قرآن کریم، آستان امامزاده حسن(ع) تهران نیز میزبان این آزمون‌ها خواهد بود که بر این اساس، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه از نحوه برگزاری این آزمون در امامزاده حسن(ع) بازدید خواهد کرد.

اســـامی برگزیدگان سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن اعلام شد

به گزارش روابط عمومی گروه تواشیح میعاد قم، نفرات برتر سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن در دو بخش آقایان و بانوان معرفی شدند.
در رشته قرائت تحقیق بخش آقایان جعفر فردی از تهران اول، حامد ولی‌زاده از آذربایجان غربی دوم، حمیدرضا عباسی از خراسان رضوی سوم، مهدی غلام‌نژاد از تهران چهارم و مهدی ساعد از همدان رتبه پنجم این دوره از مسابقات را کسب کردند.
در همین رشته و در بخش بانوان نیز مرضیه فیروز زاده از فارس اول، زینب لیراوی از قم دوم، پرنیان عصابخش از تهران سوم، مریم صاحب‌دیوانی از خراسان رضوی چهارم و مریم سمائی از البرز رتبه پنجم این دوره از مسابقات معرفی شدند.
بنا بر این گزارش، در رشته قرائت ترتیل در بخش آقایان جواد سلیمانی از خراسان رضوی اول، مهدی فروغی از قم دوم، محمدجواد جاوری از تهران سوم، احسان محمدی از خراسان رضوی چهارم و بهنام رحمانی از اردبیل رتبه پنجم این مسابقات در این رشته معرفی شدند.
در بخش بانوان این رشته نیز مرضیه توفیق‌نیا آذربایجان شرقی اول، مریم فتحی‌زاده البرز دوم، مریم ولی‌زاده لرستان سوم، اعظم محمدی بوشهر چهارم و معصومه صحرایی اصفهان نفر پنجم این مسابقات شناخته شدند.
به گزارش ایکنا، در رشته حفظ کل در بخش آقایان بهزاد هژبری از اردبیل اول، موسی معتمدی از اصفهان دوم،  محمود نوروزی از تهران سوم، نوید رزم‌جو از فارس چهارم و  پیمان ایازی از مازندران رتبه پنجم به عنوان نفرات برگزیده این مسابقات معرفی شدند.
در همین رشته در بخش بانوان هاجر مهرعلیان از اصفهان اول،‌ سماء بابایی از تهران دوم، عاطفه رفع منزلت از اصفهان سوم، فاطمه عابدینی از قم چهارم رقیه رضایی از مازندران نفر پنجم شناخته شدند.
همچنین در رشته حفظ 20 جزء بخش آقایان مجتبی فردفانی از خراسان رضوی اول، سیدحامد مهدی‌زاده از قم دوم،  محمدعلی شریعتی از اصفهان سوم، محمدرضا احمدی از قم چهارم و  رسول آزمایش از آذربایجان شرقی پنجم و در بخش بانوان نیز عطیه تبیانیان از سمنان اول، فاطمه سادات غفاری از قم دوم، سکینه صفری از قزوین سوم، فاطمه محمدی از فارس چهارم، راضیه رحیمی از اصفهان پنجم به عنوان نفرات برگزیده این رشته معرفی شدند.
این گزارش می‌افزاید، در آزمون مفاهیم در بخش آقایان مسعود غفاری فینی از اصفهان اول، حسین محمودی از اصفهان دوم، حسین سلیمانی از قم سوم، مهدی رمضانی نوده از قم چهارم، غلامحسین فاتحی از چهارمحال و بختیاری رتبه پنجم را کسب کردند.
در بخش بانوان این رشته، اعظم نوروزی از تهران رتبه اول، زهرا عرب از سمنان دوم، فاطمه سلطانی‌پور از قم سوم، صبا صادقی از کرمانشاه چهارم، الهام رحمانیان از قم پنجم این مسابقات شناخته شدند.
یادآور می‌شود، مراسم اختتامیه سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن با معرفی نفرات برگزیده فردا، 6 اسفندماه ساعت 9 در تالار حافظ شیراز برگزار می‌شود.

ســـی‌ و‌‌ ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن در شیراز پایان یافت

سی و ششمین دوره مسابقات سراسری حفظ، قرائت، ترتیل و مفاهیم قرآن کریم پیش از ظهر امروز با معرفی نفرات برگزیده در شیراز به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی گروه تواشیح میعاد قم، مراسم اختتامیه سی و ششمین دوره مسابقات سراسری حفظ، قرائت، ترتیل و مفاهیم قرآن کریم صبح امروز، 6 اسفند در تالار حافظ شیراز با معرفی نفرات برگزیده برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط سیدجواد حسینی، نفر اول مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن سال 88 آغاز شد و در ادامه سرود ملی جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

پیام استاندار فارس به اختتامیه مسابقات

در ادامه گروه منتخب اسوه از استان فارس به اجرای برنامه پرداختند و سپس پیام سیدمحمد احمدی، استاندار فارس که در مأموریت کاری به سر می‌برد، قرائت شد، در بخشی از این پیام آمده است:

برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن، بزرگترین رویداد فرهنگی و افضل تمامی مسابقات در کشور بود که امسال الحمدلله نصیب فارس، مأمن 14 هزار و 600 شهید دوران دفاع مقدس و شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) شد. مایه افتخار است که روز به روز گرایش به قرآن و اهتمام به فراگیری و عمل به آن در جامعه ما به‌صورت فزونی افزایش می‌یابد؛ آنچه ما نیاز داریم عمل به قرآن و احکام آن است.

اینجانب از تمامی کسانی که با تلاش شبانه‌روزی موجب برگزاری این رویداد عظیم فرهنگی، معنوی و مذهبی را در شیراز و فارس فراهم کرده‌اند و از حضور پر خیر و برکت بانوان و آقایان بزرگواری که در این دوره از مسابقات شرکت کرده‌اند، تقدیر می‌کنم و از خداوند متعال  خواهانم که همه ما را در ترویج پرتوی انوار قرآن بیش از پیش موفق دارد.

ادای دین به کلام خدا، موجب جاودانگی است

بنا بر این گزارش، کمال فیروزآبادی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس نخستین سخنران این مراسم بود. وی با بیان اینکه هرکس حرف و کلامش دین به خدا را ادا کند جاودانه خواهد شد، گفت: امام خمینی(ره) و شهدا نیز این چنین بودند که جاودانه شدند.

وی به میزبانی این استان در سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن اشاره کرد و گفت: جهت برگزاری این مسابقه ستاد عالی با تشکیل کمیته‌های مختلف در استانداری فارس برگزار شد که تمام دستگاه‌های اجرایی این استان در برگزاری این مسابقات مشارکت کردند.

به گزارش ایکنا، در ادامه نوای ملکوتی آیات وحی توسط جعفر فردی، رتبه اول رشته قرائت سی و ششمین دوره مسابقات قرآن در سالن طنین‌انداز شد و سپس بهزاد هژبری، نفر برگزیده رشته حفظ کل این دوره مسابقات نیز آیاتی چند از سوره مبارکه «ق» را قرائت کرد.

قرآن برای همگان ذکر است

آیت‌الله اسدالله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس سخنران دوم این مراسم بود که بر ضرورت توجه به آیات الهی تأکید کرد و گفت: قرآن مصدّق کتب گذشته، مهیمن، حافظ و نگهبان اصول کتب ثالثه و در عین حال برای همگان ذکر است و پذیرش و فهم آن آسان، شفای دردها و دوای بیماری‌ها و در همین حال قول ثقیل است که برای پذیرش آن مقدماتی لازم و ضروری است.

وی افزود: شاید ضروری‌ترین مقدمه، استعاذه‌ای است که در آغاز قرائت به آن امر شده است و آن چنان نیست که مربوط به آغاز قرائت باشد بلکه باید در هر حال قرائت همراه قاری باشد.

آیت‌الله ایمانی بیان کرد: اگر این استعاذه و استعانت برای حامل این قول ثقیل از آغاز تا پایان همراه او باشد گشایش خزاین و رسیدن به بطن‌ها به قدر لطف او و استعداد و شایستگی حامل و قاری قرآن میسر است و در عین حال قرآن بدون عترت امکان‌پذیر نیست و عترت بدون قرآن را نمی‌توان مورد استفاد قرار داد.

منتخب مردم فارس در مجلس خبرگان در ادامه سخنان خود به بیاناتی از امام راحل اشاره کرد و گفت: امام راحل جامعه اسلامی ما را به چنگ زدن به قرآن دعوت می‌کند؛ لذا موظفیم فضای آموزش قرآن را در تمام عرصه‌ها فراهم کنیم. نمی‌توانیم نسبت به دوای درد خود که قرآن است غافل بمانیم، زیرا قرآن دوای درد و شفای بیماری قلب است.

وی تأکید کرد: باید در زمینه قرآن تمام امکانات را به کار گیریم و مسئولان و نظام جمهوری اسلامی ایران آنچه در این زمینه هزینه می‌کنند را سرمایه‌گذاری بدانند و علما نیز باید جلسات تفسیر را دنبال کنند.

بیانیه هیئت داوران مسابقات قرآن

بنا بر این گزارش، در ادامه «میثم تمار»، قاری عراقی به ابتهال‌خوانی در مدح قرآن و عترت(ع) و ارتباط وثیق این دو ثقل وزین پرداخت و بیانیه هیئت داوران سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن جمهوری اسلامی ایران قرائت شد.

در بیانیه می‌خوانیم: حمد و ستایش خداوندی را سزاست که نعمت هدایت خود را در قالب معجزه جاویدش قرآن کریم بر انسان‌ها ارزانی داشت، خالصانه‌ترین درودها بر پیامبر رحمت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) و خاندان طاهرینش که هدایتگران بشریت به سوی سعادت و رستگاری واقعی هستند. اکنون که دیگر بار شاهد برگزاری و اختتام یکی از مهم‌ترین رویداهای قرآنی کشور در قالب سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قران در شهری که بنا به فرموده رهبر عزیزمان حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای سومین حرم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در میهن اسلامی‌مان که همچون نگینی درخشان در خود جای داده است و جایگاه فرهنگ، ادب و هنر آن شهره آفاق است، هستیم؛ هیئت داوران این دوره از مسابقات بر خورد لازم می‌داند که مواردی چند را به استحضار برساند.

این دوره از مسابقات در حالی به سرانجام خود رسید که شاهد میهمان‌نوازی مدیران، مسئولان و مردم خونگرم این استان از نخبگان و منتخبان قرآنی کشور بودیم؛ میهمان‌نوازی که موجب ایجاد خاطره‌های زیبایی برای آنان شد و همه ما را وامی‌دارد تا در حق مردم این دیار دعای حافظ شیراز خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش، خداوندا نگهدار از زوالش را بخوانیم. به نظر ما یکی از بارزترین جلوه این مسابقات را علاوه بر برگزاری بسیار خوب و منظم آن می‌توان حضور پرشور و پررنگ مردم این استان در محل برگزاری مسابقات و همچنین استقبال آنان از ده‌ها محفل قرآن که همزمان با ایام برگزاری در سراسر استان با حضور قاریان بین‌المللی و خارجی برگزار شد، دانست.

هیئت داوران بر این باور است که رقابت بسیار نزدیک و تنگاتنگی بین متسابقان رشته حفظ وجود داشته و در این دوره شاهد رشد کمی و کیفی قرآن در کشور بودیم و این حاصل نشده مگر با عمل به تأکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری در طی سال‌های گذشته مبنی بر ایجاد عزم ملی در خصوص حفظ قرآن در کشور. این دوره در حالی به پایان رسید که شاهد حضور نمایندگان برخی استان‌ها در مراحل نهایی و نیمه نهایی رشته‌های حفظ و قرائت بودیم که پیش از این کمتر نامی از آنان دیده می‌شد و این موضوع حاکی از ارتقای سطح کیفی این استان و گستره جغرافیای تلاوت آیات وحی در کشور است و بی‌شک لازمه تحقق چنین مهمی به‌کارگیری نکات لازم و تلاش مرکز قرآنی سازمان اوقاف بوده است اما به نظر می‌رسد کماکان نیاز به بررسی و تجدید نظر در برنامه‌های قرآنی آن وجود دارد.

هیئت داوران به مسئولان برگزاری مسابقات پیشنهاد می‌کند تا به‌منظور نیل به عدالت هرچه بیشتر و پویایی مستمر اقدام به تشکیل جلسات کارشناسی با حضور قاریان، حافظان، اساتید و پیشکسوتان قرآنی در خصوص شکل و محتوای مسابقات و وضع قوانین پیشرفته‌تر و کارآمدتر کند. در پایان از تمامی خدمتگزاران قرآن کریم و دست‌اندرکاران این دوره از مسابقات به‌ویژه نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و فارس، استاندار و مدیران ارشد و مردم اهالی این استان کمال تشکر و امتنان را داریم.

پرچم‌دار قرآن در حفظ، قرائت و عمل به آن باشیم

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام علی محمدی، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور آخرین سخنران این مراسم بود که به برگزاری مسابقات سراسری قرآن اشاره کرد و گفت: باید از این فرصت استفاده کنیم و پرچم‌دار قرآن در حفظ، قرائت و عمل به آن باشیم و نباید به وضع موجود اکتفا کنیم و خود را برای برنامه‌های سنگین‌تر آماده کنیم و باید 5 میلیون نفر از جوانان و نوجوانان در مسابقات قرآن مشارکت کنند که در این راستا باید شرایط تحقق آن را مهیا کنیم.

حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن در کشور گفت: حتی تربیت این میزان حافظ نیز تمام توان ما نیست اما رشد رشته حفظ امسال در این دوره از مسابقات نشان‌دهنده این است که اقدامات خوبی در زمینه تحقق فرمایشات معظم‌له انجام شده است.

وی به دعای 42 صحیفه سجادیه از امام زین‌العابدین(ع) اشاره کرد و گفت: مسئولان و فعالان قرآنی باید این دعا را به‌عنوان یک منشور رسمی و قانونی مراسم افتتاحیه و به‌ویژه اختتامیه مسابقات قرآن قرار دهند و آن را به‌عنوان یک دستورالعمل جامع و کامل تهیه و تدوین کنند و تبدیل به الگویی برای همگان شود.

رئیس سازمان اوقاف بیان کرد: امام راحل در وصیتنامه خود فرمود مقصد ما اسلام و قرآن است و این همه فداکاری و ایثار که در انقلاب اسلامی رخ داد به دلیل دو کلمه اسلام و قرآن و رسیدن به حیات طیبه است و مقام معظم رهبری نیز فرمود منشأ علوم انسانی ما قرآن است و علما، نخبگان، دانشمندان و مسئولان فرهنگی کشور باید علوم انسانی را در مراحل مختلف از قرآن استخراج و استنباط کنند و در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها علوم انسانی ما برگرفته از قرآن کریم باشد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه باید قرآن را اصل و اساس و وسیله عزت و سعادت خود بدانیم، گفت: باید در مراسم اختتامیه مسابقات سراسری قرآن شاهد این باشیم که حافظان، قاریان و مستعمان به این نکاتی که امام سجاد(ع) اشاره کردند چقدر توجه دارند  و چه خوب است که در ارزیابی‌ها فقط ملاک‌ها و معیارهای فنی حفظ، قرائت، ترتیل و آشنایی با مفاهیم نباشد؛ اینها در جای خود خوب و لازم است اما اضافه بر آن با الهام از کلام امام سجاد(ع) پیشنهاد می‌کنم که در ارزیابی‌ها و در اخلاق و رفتار و آثار قرآن در اعمال و رفتار همه ما و متسابقان نیز عنایت و توجه داشته باشد.

وی در ادامه سخنان خود گفت: شیطان بزرگ آمریکا و رژیم صهیونیستی دنبال چه چیزی هستند، مقام معظم رهبری در نشست مسئولان شورای عالی انقلاب فرهنگی فرمودند تهاجم فرهنگی را چند سال پیش مطرح کرده‌ایم و بسیاری از افراد باور نکردند و بعد از آن که بسیاری از کشورها و دولتمردان این قضیه را مطرح کردند که غرب تهاجم فرهنگی کرده‌اند آن هنگام این مسئله را پذیرفتند.

حجت‌الاسلام محمدی با بیان اینکه برنامه هدایت شده و حساب شده‌ای علیه ایران در رسانه‌های غرب تدارک دیده شده است و اتفاقی نیست، گفت: اگر بخواهیم در مقابل تهاجم فرهنگی غرب بایستیم به فرموده امام سجاد(ع) وسیله ما قرآن است.

جلوه جامعه قرآنی باشد

وی با تأکید بر اینکه باید جلوه جامعه ما قرآنی باشد، گفت: خداوند به‌وسیله قرآن ما را از خطر وسوسه‌های شیطان در درون ما حفظ می‌کند و مردم ما نسبت به این موضوع توجه دارند و لازم است نسبت به این موضوع با جهاد کبیر حرکت کنیم؛ جهاد اکبر مبارزه با نفس است اما کافی نیست و امام(ره) در رابطه با خودشان جهاد اکبر و خودسازی را به تمام معنا انجام دادند اما به این اکتفا نکردند بلکه مردم را هدایت کرد و به آنان عزت و عظمت بخشید؛ لذا قرآن کریم نیز به ما این دستور داده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از عوامل اقتدار ما قرآن است که امام(ره) در بیانات خود به آن اشاره کردند، گفت: قرآن به ما یاد داده است که عزت از آن ماست و هر قدر کسی بخواهد عزیز باشد باید از منشأ عزت که قرآن و خداوند است، استفاده کند چنانچه مشاهده می‌کنیم بعد از برگزاری باشکوه راهپیمایی 22 بهمن، لحن دشمنان و بی‌ادبان رژیم صهونیستی و آمریکا عوض شد و به ما یاد دادند که ما در مقابل دشمنان هیچگاه منفعل نباشیم بلکه به‌صورت فعال، هجومی، خلاق و مبتکر وارد این صحنه‌ها شویم و این کلام خداوند و درس قرآن کریم است.

بنا بر این گزارش، پایان‌بخش این مراسم تجلیل از برگزیدگان مسابقات بود که لوح تقدیر، قرآن و جایزه نقدی به آنان تعلق گرفت که به ترتیب از برگزیدگان قرائت تحقیق، ترتیل، حفظ 20 جز، حفظ کل و مفاهیم قرآن آقایان و بانوان تجلیل شد.

مــــراسم اختتامیه سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم فردا برگزار می شود

به گزارش روابط عمومی گروه تواشیح میعاد قم ، سی و ششمین دوره مسابقات سراسری حفظ ، قرائت، ترتیل و مفاهیم قرآن کریم که از اول اسفندماه به میزبانی شیراز آغاز شده بود ، امروز سه شنبه ششم اسفند به ایستگاه آخر می رسد و مراسم اختتامیه به همراه تقدیر و تجلیل از برگزیدگان 5 رشته ، برگزار خواهد شد.
براساس این گزارش ، مراسم اختتامیه این دوره از مسابقات از ساعت 9 صبح در تالار حافظ شهر شیراز و با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمدی ، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ، آیت الله ایمانی ، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز ، دکتر احمدی ، استاندار فارس ، حجت الاسلام و المسلمین احمد شرفخانی ، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه و ولی یاراحمدی ، رئیس مرکز امور قرآنی این سازمان برگزار می شود.
قرائت قرآن کریم توسط نفر اول این دوره از مسابقات در رشته حفظ و قرائت ، سخنرانی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و تجلیل از برگزیدگان از جمله برنامه های مراسم اختتامیه است.

فینالیست‌های رشته‌های مختلف مسابقات سراسری قرآن بانوان اعلام شدند

در چهارمین روز از برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن بانوان فینالیست‌های رشته‌های مختلف معرفی شدند و از ساعت 14:30 مسابقات مرحله نهایی برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی گروه تواشیح میعاد قم، چهارمین روز از برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن در شیراز در حال برگزاری است.

در بخش بانوان مرحله نهایی رشته‌های قرائت، ترتیل، حفظ 20 جزء و حفظ کل از ساعت 14:30 در محل کتابخانه اسناد ملی فارس برگزار می‌شود.

مریم فتحی‌زاده از البرز، آذرمان صادقی از گیلان، مرضیه توفیق‌نیا از آذربایجان شرقی، راضیه پورغلام از البرز، مریم ولی‌زاده از لرستان، معصومه صحرایی از اصفهان، ثنا منبوهی از خوزستان، عائده محبی از مرکزی، اعظم محمدی از بوشهر و زهرا عیدی‌پور از فارس فینالیست‌های این دوره از مسابقات ترتیل بانوان هستند.

مرضیه فیروززاده از فارس، فاطمه رحیمی‌فرد از مازندران، پرنیان عصابخش از تهران، زینب لیراوی از قم، مریم سمایی از البرز، مریم منصوریان‌فر از تهران، سمانه کوچکی از تهران، مریم صاحب‌دیوانی از خراسان رضوی و سمیه آصفی از گیلان نیز فینالیست‌های رشته قرائت تحقیق بانوان هستند.

در رشته حفظ 20 جزء نیز فاطمه محمدی از فارس، فاطمه سادات غفاری از قم، سکینه صفری از قزوین، عطیه تبیانیان از سمنان و راضیه رحیمی از اصفهان نیز به مرحله نهایی مسابقات راه یافتند.

مریم تقی‌زاده تهران، هاجر مهرادیان اصفهان، فاطمه عابدینی قم، سما بابایی تهران، زهره حیدری فارس، عاطفه رفیع منزلت اصفهان، رقیه رضایی مازندران راه‌یافتگان به مرحله نهایی حفظ کل هستند.

در رشته مفاهیم نیز اعظم نوروزی از تهران با نمره 84/04 رتبه اول، زهرا عرب از سمنان با نمره 83/45 دوم، فاطمه سلطانی‌پور از قم با نمره 82/75 سوم، صبا صادقی از کرمانشاه با نمره 82/70 چهارم و الهام رحمانیان از قم با نمره 81/65 پنجم به‌عنوان برگزیدگان این رشته و این دوره از مسابقات شناخته شدند.